Jeszcze większe bezpieczeństwo i kontrola nad pamięcią. Google Chrome dostaje przydatne ulepszenia

Tuż przed świętami Google postanowił wprowadzić do swojej przeglądarki kilka zmian, które powinny spodobać się wszystkim użytkownikom. Tym razem dostajemy bowiem nowości mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i naszej kontroli nad wykorzystywaniem przez Chrome’a pamięci.
Jeszcze większe bezpieczeństwo i kontrola nad pamięcią. Google Chrome dostaje przydatne ulepszenia

Google sypie świątecznymi nowościami w przeglądarce Chrome

Niezależnie od tego, co sądzimy na temat Google Chrome, nie można zaprzeczyć, iż jest to najpopularniejsza przeglądarka na świecie – zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Gigant z Mountain View wciąż intensywnie pracuje nad tym, by tę pozycję utrzymać, wprowadzając nowości i przydatne zmiany. Tuż przed świętami pojawia się aktualizacja komputerowej wersji, która sprawi, że przeglądanie sieci stanie się bezpieczniejsze, a my zyskamy większą kontrolę nad wykorzystaniem pamięci przez przeglądarkę. Zwłaszcza ta druga zmiana będzie bardzo przydatna, bo doskonale wiemy, że Chrome to bardzo zasobożerny program.

Czytaj też: Kolejne telefony Samsunga dostają One UI 6. Teraz przyszła kolej na starsze składaki

Zacznijmy jednak od ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa. Gigant sprawi, że wprowadzona w wersji 120 funkcja Kontrola bezpieczeństwa przeglądarki Chrome na komputerze zyska proaktywną kontrolę bezpieczeństwa. Funkcja będzie więc działać w tle i wysyłać aktywne alerty, gdy wykryje złamanie hasła w przeglądarce lub kiedy zostanie zainstalowane rozszerzenie zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie. Pojawią się ponadto przypomnienia o konieczności aktualizacji Chrome’a.

Czytaj też: Monopol niezbyt się opłaca. Google musi głęboko sięgnąć do kieszeni, by zapłacić za swoją politykę w Sklepie Play

Jeszcze istotniejszą nowością w zakresie tej funkcji, będzie automatyczne cofanie uprawnień. Nawet jeśli kiedyś przyznaliśmy jakiejś witrynie dostęp do naszej lokalizacji czy pozwoliliśmy jej na powiadomienia, to po tym, jak nie korzystaliśmy ze strony przez jakiś czas, przyznane wcześniej uprawnienia zostaną wycofane. Jest to więc opcja podobna do zarządzania uprawnieniami na Androidzie – przydatna i faktycznie zwiększająca bezpieczeństwo.

Czytaj też: Oglądanie YouTube’a na telewizorze stanie się istną męczarnią. No, chyba że zapłacisz

Aktualizacji doczeka się też tryb oszczędzania pamięci, który będzie teraz wyświetlał więcej informacji w komputerowej wersji przeglądarki. Po najechaniu kursorem na kartę zobaczymy teraz znacznie więcej przydatnych rzeczy. W dodatku pojawi się też nowe ustawienie, które ułatwi informowanie przeglądarki o tym, że określone witryny nie powinny przechodzić w stan uśpienia.

To wciąż nie wszystko, bo kolejnym świątecznym prezentem od Google’a będzie możliwość zapisywania grup kart. Ta funkcja przeglądarki jest przeze mnie szczególnie często wykorzystywana, więc z możliwości zapisywania tych grup na pewno skorzystam, na tę zmianę będzie jednak trzeba poczekać nieco dłużej. Gigant nie zdradził, kiedy dokładnie wdroży ją do Chrome’a, ale raczej stanie się to w nadchodzących tygodniach.