Google Play zaczyna wyróżniać aplikacje, które dają nam większą kontrolę nad naszymi danymi

Wiele osób myśli, że odinstalowanie aplikacji jest równoznaczne z usunięciem utworzonego w niej konta, co jest oczywiście błędne. Google już od zeszłego roku zaczął wymagać od programistów tego, by usunięcie konta w ich aplikacji było łatwiejsze, a teraz w Google Play zaczyna promować te tytuły, w których położono największy nacisk na tę kwestię.
Google Play zaczyna wyróżniać aplikacje, które dają nam większą kontrolę nad naszymi danymi

Google Play z przydatną zmianą w zakresie prywatności

Jeśli chociaż raz próbowaliście usunąć konto utworzone w aplikacji, to zapewne wiecie, że nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. O ile sama rejestracja zwykle jest bajecznie prosta, o tyle proces odwrotny został w wielu przypadkach maksymalnie skomplikowany. W zeszłym roku gigant z Mountain View wprowadził w Google Play nowe zasady, wedle których, jeśli w apce możemy utworzyć konto, programista ma obowiązek zezwolić na możliwość jego usunięcie, inaczej dana aplikacja nie będzie mogła pojawić się w Sklepie. Wówczas wspomniano również, że w przyszłości Google Play zacznie wyróżniać takie aplikacji i najwyraźniej w końcu przyszedł ten moment.

Czytaj też: WhatsApp znalazł sposób na zbyt wiele nieprzeczytanych wiadomości. Tylko czy to na pewno pomoże?

Jak donosi Assemble Debug, w sklepie Google’a, w sekcji Bezpieczeństwo danych na liście aplikacji, pojawiła się nowa plakietka „Możesz usunąć konto”, a obok także opcja poproszenia o usunięcie zebranych danych. Jest to zgodne z wymogami giganta, które wprowadzono w grudniu zeszłego roku, jednak jeszcze nie wszystkie aplikacje coś takiego mają, gdyż Google dał możliwość wystąpienie o przedłużenie terminu wprowadzenia zmian do 31 maja. Programistom zostało już bardzo niewiele czasu na zastosowanie się do wymagań i jeśli tego nie zrobią, firma może w przyszłości podjąć „dodatkowe działania egzekwujące”, takie jak usunięcie tytułu Google Play. 

Źródło: Andriod Authority

Dzięki tym zmianom my, użytkownicy, nie będziemy musieli już ponownie instalować odinstalowanych aplikacji, aby zażadać usunięcia naszych danych lub całego konta. To z pewnością usprawni cały proces i sprawi, że więcej osób zacznie korzystać z tej opcji, bo zwyczajnie będzie to dużo łatwiejsze niż dotychczas.

Czytaj też: Mapy Google staną się bardziej uporządkowane. Nadchodzi przyjemne ulepszenie

Nowa opcja w Google Play to kolejny krok do bardziej świadomego podchodzenia przez użytkowników do własnych danych udostępnianych w sieci. Aplikacje sklepów, gry czy inne programy zbierają o nas naprawdę dużo danych, a pozbycie się aplikacji w niczym tutaj nie pomaga, bo to, co z różnych powodów zostało już zebrane, samo z siebie nie zniknie, mimo iż apki na naszym smartfonie już nie będzie. Warto więc po odinstalowaniu jakiegoś tytułu zajrzeć do Google Play i usunąć swoje konto oraz zgromadzone dane, tym samym lepiej dbając o swoją prywatność.