Google pozbywa się kolejnej usługi. Teraz przyszła kolej na VPN

Gigant z Mountain View ma w swoim portfolio naprawdę wiele usług i aplikacji, dlatego dość często stara się robić porządek w swojej ofercie, usuwając te produkty, które nie spełniły pokładanych w nich oczekiwań. Najwyraźniej należy do nich także VPN w Google One.
Google pozbywa się kolejnej usługi. Teraz przyszła kolej na VPN

Wiedzieliście, że Google ma swoją usługę VPN?

Dbanie o bezpieczeństwo w sieci powinno być priorytetem dla nas wszystkich. Chociaż korzystanie z silnych, unikalnych haseł (najlepiej stworzonych i przechowywanych w menedżerze haseł) to podstawa, dobrze jest chronić się też na inne sposoby. Jednym z nich jest korzystanie z VPM, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Zapewnia ona lepszą ochronę przed hakerami i monitorowaniem naszej aktywności w internecie. VPN umożliwia ochronę przed hakerami w niezabezpieczonych sieciach (np. w publicznej sieci Wi-Fi), ukrycie naszego adresu IP oraz inne funkcjonalności, choć to zależy już od dostawcy usługi.

Czytaj też: Google znowu miesza z wyglądem YouTube’a. Tylko po co?

Google jako jeden z największych gigantów technologicznych na rynku, także VPN w swojej ofercie miał i to od 2020 roku. W zasadzie nadal ma, bo usługa wirtualnej sieci prywatnej wciąż dostępna jest w ramach jednej z subskrypcji Google One w wybranych regionach. Na początku gigant oferował tę opcję tylko na smartfonach z Androidem, a potem rozszerzył dostępność na iOS, by w końcu dotrzeć też na urządzenia macOS i Windows.

Czytaj też: Huawei Band 9 zalicza premierę. Na pokładzie sporo ulepszeń

W Polsce o tej usłudze mogliśmy nie słyszeć, bo jakoś tak wyszło, że Google nigdy nie wprowadził jej do naszego kraju. Mimo tego użytkownicy z 22 krajów, w tym USA, Kanady, Korei Południowej czy Niemiec, mieli do niej dostęp. Tylko… co z tego, skoro niewiele osób w ogóle chciało z tego korzystać? Opinie o VPN od Google nie są złe, bo usługa działa sprawnie, dlatego problem musi leżeć gdzie indziej. Firma nie chwali się powodami, a my możemy się ich tylko domyślać. Konkurencja na rynku jest spora, ponadto niektórzy mogą po prostu nie mieć zaufania do zabezpieczeń giganta. Tak czy inaczej, wszystko sprowadza się do tego, że ludzie z tego rozwiązania nie chcieli korzystać.

Czytaj też: Apple ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem. Mamy się czego obawiać?

W ciągu najbliższych miesięcy VPN zniknie z aplikacji Google One. Nie ujawniono jeszcze kiedy, ale taka informacja z pewnością pojawi się odpowiednio wcześniej. Gigant zawsze zawiadamia swoich użytkowników z wyprzedzeniem o podobnych zmianach. Co ciekawe, posiadacze smartfonów z serii Pixel 7 lub nowszych nadal będą mogli korzystać z VPN od Google, choć tam usługa jest dostępna z poziomu ustawień telefonu.  Kiedy usługa zniknie z Google One, użytkownicy chcący później z niej skorzystać, zostaną przekierowani do produktów firm trzecich.