Apple ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem. Mamy się czego obawiać?

Choć systemy operacyjne Apple’a uznawane są za jedne z bezpieczniejszych, to nadal posiadacze sprzętów giganta nie są stuprocentowo bezpieczni. Świadczy o tym ostatni incydent, który zmusił firmę do rozesłania wiadomości do swoich klientów, w których ostrzegał ich przed zagrożeniem.
Apple ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem. Mamy się czego obawiać?

Cyberprzestępcy znów wzięli sobie za cel urządzenia Apple’a

Apple mocno dba o wysoki poziom zabezpieczeń w swoich sprzętach, co udało mu się osiągnąć m.in. dzięki zamknięciu swoich ekosystemów. Co prawda obecnie na terenie Unii Europejskiej iOS przestał być już taka niezdobytą fortecą, ale nawet pomimo tego użytkownicy urządzeń giganta mogą czuć się względnie bezpieczni. Względnie, bo nawet najwyższy poziom zabezpieczeń nie gwarantuje stuprocentowej pewności. O najnowszym przypadku zagrożenia poinformował właśnie Reuters, który dotarł do maili, jakie Apple rozesłał użytkownikom w Indiach i 91 innych krajach.

Czytaj też: Google idzie na ugodę. Usunie gromadzone dane

Właśnie tam wykryto nowy rodzaj złośliwego oprogramowania atakującego iPhone’y. Niestety, dokładna lista krajów, jakie mogły paść ofiarą ataków, nie jest znana, jednak przynajmniej na razie nie wygląda, by polscy właściciele smartfonów Apple’a mieli się czego obawiać. Warto jednak o tym wspomnieć, bo nie jest to zwykłe malware, a najprawdopodobniej atak sponsorowany przez jakiś rząd.

Czytaj też: Za długie maile? Gmail podsumuje ich treść, żebyś nie musiał się męczyć

W rozesłanych mailach firma napisał, że cyberprzestępcy starali się „zdalnie złamać zabezpieczenia iPhone’a”, a Apple ze swojej strony będzie próbował pomóc użytkownikom, „którzy mogli być indywidualnym celem ataków najemnego oprogramowania szpiegującego”. Gigant co prawda nie przyznał wprost, że ataki były sponsorowane przez rząd, choć stwierdził, że były „historycznie powiązane z podmiotami państwowymi, w tym prywatnymi firmami opracowującymi najemne oprogramowanie szpiegowskie”, takim jak oprogramowanie szpiegowskie Pegasus z NSO Group.

Czytaj też: Google robi wszystko, by Gemini stało się naprawdę niezastąpionym asystentem

Z racji, że nie mamy dokładnych informacji o tym, kto, prócz użytkowników w Indiach, mógł paść ofiarą ataku, warto zerknąć na swoje konto Apple ID, jeśli cyberprzestępcy obrali nas sobie za cel, po zalogowaniu powinniśmy zobaczyć tam następujący komunikat.

W przypadku, gdy powiadomienie zostanie wyświetlone na naszym koncie, Apple radzi skontaktować się z organizacją Access Now i opisać tam problem. Gitant przypomina też, by stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa — regularnie aktualizować oprogramowanie, zabezpieczać swoje urządzenia hasłem, stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, używać silnych, niepowtarzalnych haseł, unikać pobierania aplikacji spoza App Store oraz klikania w podejrzane linki czy pobierania załączników od nieznanych nadawców.