Google wprowadza kolejne funkcje ułatwień dostępu w swoich aplikacjach

Podczas prac nad nowymi funkcjami Google nie zapomina też o tworzeniu usprawnień skierowanych do osób niepełnosprawnych. Dzięki nim mogą one w łatwiejszy sposób korzystać z różnych usług giganta. Teraz udostępniono kolejne funkcjonalności, które z pewnością przydadzą się wielu użytkownikom.
Google wprowadza kolejne funkcje ułatwień dostępu w swoich aplikacjach

W aplikacjach Google pojawią się kolejne ułatwienia dostępu

Jeśli mielibyśmy wskazać jedno narzędzie, które potrafi ułatwić życie na wiele sposobów, byłby nim z pewnością smartfon. Możemy go wykorzystywać do komunikacji, nauki, rozrywki, fotografii i wielu innych rzeczy. Nie można jednak zapominać, że nie każdy korzysta z telefonu w taki sam sposób. Mowa tutaj o osobach z niepełnosprawnościami, które zależne są od usprawnień opracowywanych przez producentów smartfonów, oprogramowania czy samych twórców aplikacji. Na szczęście firmy technologiczne coraz mocniej skupiają się na pomocy osobom niepełnosprawnym w dostępie do funkcjonalności będących czymś zupełnie normalnym dla osób pełnosprawnych.

Czytaj też: Google każe wybierać. Albo ochrona przed śledzeniem w przeglądarce Edge, albo oglądanie filmów na YouTube

Google nie jest tutaj wyjątkiem i co jakiś czas wprowadza usprawnienia do swoich usług. Tym razem gigant wprowadził naprawdę dużo ulepszeń, które mogą ułatwić życie wielu osobom. Zerknijmy na przygotowane nowości:

  • Dostępne trasy spacerowe – Mapy Google pomogą znaleźć trasy spacerowe, po których można poruszać się na wózkach inwalidzkich. Użytkownicy iOS i Androida na całym świecie mogą już wyświetlacz takie trasy w Mapach. Pomoże to osobom z niepełnosprawnością ruchową zaplanować wycieczkę bez obaw, że w pewnym momencie mogą natknąć się na trasę, po której nie będą w stanie się poruszać.
  • Nowa ikona – wyszukując firmy i lokacje w Mapach Google będziemy mogli natknąć się na nową ikonę ♿. Oznacza ona, że te miejsca są dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – nie ma tam schodów, jest specjalna toaleta itp. Także osoby niepełnosprawne prowadzące własną firmę mogą dostać nową plakietkę, która będzie wyświetlać się w Mapach, w ten sposób Google chce pomóc promować ich działalność.

Czytaj też: Android Auto z nowym przyciskiem. To spore ułatwienie dla kierowców

  • Czytnik ekranu dla widoku na żywo – można używać go w widoku na żywo w Mapach Google, aby łatwiej orientować się w nieznanych lokalizacjach. Dzięki nowo wbudowanemu czytnikowi ekranu funkcja Live View jest teraz bardziej użyteczna i łatwiejsza w obsłudze dla osób z wadami wzroku. Na iOS można już z niej korzystać, ale na Androidzie musimy na nią jeszcze chwilę poczekać.
  • Autokorekta w przeglądarce Chrome – Google automatycznie poprawi wpisywany adres URL, by uniknąć ewentualnych błędów i pomyłek. Funkcja już trafiła do Chrome na Androidzie i iOS.
  • Ulepszenia funkcji Guided Frame – Google rozszerzył działanie funkcji na zwierzęta domowe, jedzenie i dokumenty. Działa ona również z tylnym aparatem, a nie jak do tej pory tylko z tym przednim.

Czytaj też: Google wprowadza nową metodę logowania do konta. Zamiast haseł pojawia się coś bezpieczniejszego

Ponadto firma ulepszyła działanie asystenta oraz wprowadziła na telefonach Pixel aplikację Lupa, służącą – jak sama nazwa wskazuje – do powiększania różnych obiektów w celu uzyskania lepszego widoku. Na razie to wszystko, ale gigant podkreśla, że na tym się nie skończy. Wciąż pracuje nad kolejnymi ułatwieniami dostępu, by korzystanie ze smartfonów dla wszystkich było łatwe i przyjemne.