Grafen można bezpiecznie wdychać! Rewolucja w medycynie nadchodzi

Pierwsze badania na ludziach potwierdziły, że ultraczysty tlenek grafenu nie ma negatywnego wpływ na płuca i czynność układu krążenia. To oznacza, że ten uznawany za “cudowny” nanomateriał może znaleźć liczne zastosowania medyczne.
Płuca – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Płuca – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Naukowcy z University of Manchester wykazali, że starannie kontrolowane wdychanie ultraczystego tlenku grafenu nie ma krótkotrwałego niekorzystnego wpływu na czynność płuc ani układu krążenia. Badania podkreślają konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań w celu ustalenia możliwych skutków zwiększonych dawek i długotrwałego narażenia na grafen – materiał setki razy cieńszy od ludzkiego włosa. Odkrycie to stwarza możliwości zastosowania grafenu do celów medycznych, co opisano w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

Czytaj też: Grafen w służbie medycy. Wielki sukces polskich naukowców

Prof. Kostas Kostarelos z University of Manchester mówi:

To pierwsze w historii kontrolowane badanie z udziałem zdrowych ludzi, które wykazało, że bardzo czyste formy tlenku grafenu – o określonej rozkład wielkości i charakter powierzchni – można dalej rozwijać w sposób minimalizujący ryzyko dla zdrowia ludzkiego.

Grafen bezpieczny dla ludzkiego organizmu

Grafen, przełomowa substancja o nieskończonym potencjale, cieszy się globalnym zainteresowaniem od czasu jego wyizolowania przez naukowców z Manchesteru w 2004 roku. Grafen został okrzyknięty “cudownym” materiałem z zastosowaniami obejmującymi elektronikę, ekrany telefonów, odzież, farby i oczyszczanie wody.

Czytaj też: Stworzyli z grafenu coś bardzo użytecznego. To pierwsza próba takiego wykorzystania tej formy węgla

Na całym świecie aktywnie bada się grafen, który może znaleźć zastosowanie w ukierunkowanych terapiach przeciwnowotworowych i przeciwko innym schorzeniom, a także w postaci wszczepialnych urządzeń i czujników. Jednakże przed zastosowaniem medycznym wszystkie nanomateriały należy przetestować pod kątem potencjalnych działań niepożądanych.

Naukowcy z University of Manchester oraz University of Edinburgh zrekrutowali 14 ochotników do wzięcia udziału w badaniu w warunkach dokładnie kontrolowanej ekspozycji na grafen. Wdychali oni nanomateriał przez maskę przez dwie godziny, jadąc na rowerze w specjalnie zaprojektowanej mobilnej komorze ekspozycyjnej, przywiezionej do Edynburga z National Institute for Public Health and the Environment (RIVM).

Grafen może zrewolucjonizować medycynę /Fot. University of Manchester

Mierzono wpływ na czynność płuc, ciśnienie krwi, krzepnięcie krwi i stan zapalny krwi – przed ekspozycją i w dwugodzinnych odstępach. Kilka tygodni później ochotników poproszono o powrót do kliniki w celu powtórzenia kontrolowanej ekspozycji na tlenek grafenu o różnej wielkości lub czyste powietrze dla porównania. Nie stwierdzono żadnego niekorzystnego wpływu na czynność płuc, ciśnienie krwi ani na większość innych ocenianych parametrów biologicznych.

Zauważono co prawda, że wdychanie grafenu może wpływać na sposób krzepnięcia krwi, ale efekt ten był bardzo niewielki.

Dr Mark Miller z University of Edinburgh’s Centre for Cardiovascular Science mówi:

Nanomateriały, takie jak grafen są bardzo obiecujące, musimy jednak zadbać o to, aby były produkowane w bezpieczny sposób, zanim będą mogły być stosowane na szerszą skalę w naszym życiu. Możliwość zbadania bezpieczeństwa tego wyjątkowego materiału u ochotników to ogromny krok naprzód w zrozumieniu, w jaki sposób grafen może wpływać na organizm.

Wiedza potrzebna do przeprowadzenia tych badań jest efektem 10 lat pracy. Teraz mogą one przyczynić się do opracowania nowych urządzeń i terapii z grafenem w roli głównej.