Przez lata Polacy używali sowieckie rupiecie. Nowe granatniki w drodze

Do tej pory polska armia miała na wyposażeniu stare sowieckie granatniki, ale już wkrótce to się zmieni. Saab podpisał wart ok. 5 mld zł kontrakt na dostarczenie nowej broni przeciwpancernej.
Polscy żołnierze wkrótce porzucą stare granatniki na rzecz Carl Gustaf M4 /Fot. Saab

Polscy żołnierze wkrótce porzucą stare granatniki na rzecz Carl Gustaf M4 /Fot. Saab

Podczas wizyty szwedzkiego ministra obrony Påla Jonsona 4 marca 2024 r. podpisana została umowa na dostawę dużej partii systemów broni przeciwpancernej Carl-Gustaf M4 (CGM4) kal. 84 mm. Kontrakt o wartości 12,9 mld SEK, czyli ok. 5 mld zł netto, zakłada dostarczenie kilku tysięcy granatników, celowników FCD558 i amunicji w latach 2024-2027. To naprawdę duży zakup, który pozwoli polskim żołnierzom uwolnić się od przestarzałych sowieckich granatników.

Czytaj też: Broń przyszłości jak z “Terminatora” będzie strącać wrogie drony z nieba

Michael Johansson, dyrektor generalny i prezes Saaba, mówi:

Jestem dumny z naszych bliskich relacji z Polskimi Siłami Zbrojnymi oraz z tego, że Saab może w dalszym ciągu wzmacniać potencjał Polski w walce naziemnej i obronę narodową dzięki naszemu wiodącemu na świecie systemowi Carl-Gustaf.

Granatniki Carl-Gustaf M4 wkrótce u polskich żołnierzy

Carl-Gustaf M4 to broń przeciwpancerna, znana ze swojej wszechstronności i możliwości dostosowania się do różnorodnych misji wojskowych. Zaprojektowany do strzelania amunicją kalibru 84 mm, granatnik ten jest szczególnie skuteczny przeciwko celom opancerzonym, budynkom i celom stacjonarnym, dzięki nabojowi ważącemu od 3,1 do 4 kg. Carl-Gustaf M4 bez pocisku jest wyjątkowo lekki – waży niecałe 7 kg – co czyni go stosunkowo łatwym do przenoszenia i manewrowania w terenie.

Czytaj też: Japonia stawia na broń odrzuconą przez USA i chwali się jej możliwościami

Dzięki długości mniejszej niż 1 m M4 został zaprojektowany tak, aby był kompaktowy, co ułatwia jego użycie w ograniczonych przestrzeniach lub wymagających środowiskach. Początkowa prędkość pocisku wynosi 230-255 m/s, co zapewnia broni zdolność rażenia celów na znacznych dystansach. Szybkostrzelność Carl-Gustaf M4 może sięgać 6 strzałów na minutę, co pozwala na szybką reakcję na różne zagrożenia.

Granatniki Carl Gustaf M4 to nowoczesna broń przeciwpancerna /Fot. Saab

Efektywny zasięg ognia granatnika różni się w zależności od celu: do 400 m w przypadku czołgów i 700-1000 m w przypadku budynków i celów stacjonarnych. Ta elastyczność zasięgu działania zapewnia użytkownikowi możliwość dostosowania się do różnych sytuacji bojowych. M4 może przebić pancerz o grubości 400-500 mm. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem amunicji programowalnej, która zwiększy zasięg granatników nawet dwukrotnie.

Granatniki Carl-Gustaf są używane w ponad 40 państwach na całym świecie (często w starszych wersjach M2). Korzystają z nich żołnierze z USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii czy Austrii. Pierwszy wariant (M1) powstał w 1946 r., a najnowszy M4 – który będzie na wyposażeniu Polaków – w 2014 r. W polskiej armii Carl-Gustaf M4 zastąpi granatniki RPG-7, które pamiętają jeszcze czasy ZSRR.