Grizzly vs. niedźwiedź czarny. Zwycięzca tego starcia mógł być tylko jeden

Seria filmów nakręconych na poboczu drogi w Kanadzie pokazuje jak grizzly próbuje wciągnąć martwego niedźwiedzia czarnego na wzgórze. Nagrania takich interakcji są rzadkie i ujawniają, co dzieje się, gdy dwa duże drapieżniki wejdą sobie w drogę.
Grizzly – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Grizzly – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Materiał wideo pokazujący spotkanie grizzly ze zwłokami niedźwiedzia czarnego został opublikowany na Facebooku przez Susan Griffith z Dawson Creek w Kolumbii Brytyjskiej. Jak sama słusznie stwierdziła:

To zdecydowanie jedna z najbardziej szalonych rzeczy, jakie widzieliśmy w drodze do domu.

Grizzly okalecza niedźwiedzia czarnego – to nie zdarza się tak rzadko

Góry Skaliste, które rozciągają się między Albertą i Kolumbią Brytyjską, są domem zarówno dla niedźwiedzi czarnych (Ursus americanus), jak i niedźwiedzi grizzly (Ursus arctos horribilis), które są jednym z największych podgatunków niedźwiedzi brunatnych (Ursus arctos).

Czytaj też: Niedźwiedzie grizzly w “epickiej” walce. Musisz to zobaczyć

Grizzly to drapieżniki szczytowe, ale także padlinożercy. Są w stanie zjeść dosłownie każde zwłoki, które znajdą na swojej drodze, w tym inne niedźwiedzie i przedstawicieli własnego gatunku. Znane są z atakowania i zabijania niedźwiedzi czarnych, gdy ich terytoria się pokrywają, choć nie wiadomo, jak często do tego dochodzi.

Materiał opublikowany przez Susan Griffith pokazuje dużą agresję, z jaką grizzly obchodzi się ze zwłokami niedźwiedzia czarnego – gryzie jego głowę, plecy i gardło. Nie wiadomo, czy niedźwiedź czarny został zabity przez osobnika z nagrania, czy też może grizzly przypadkowo trafił na truchło.

Niedźwiedzie grizzly wchodzą w interakcję z innymi niedźwiedziami, a także ich padliną /Fot. Pixabay

Dr Frank T. van Manen, ekolog z U.S. Geological Survey i kierownik zespołu Interagency Grizzly Bear Study Team, mówi:

Niedźwiedzie grizzly są potężnymi drapieżnikami i czasami ścigają duże ofiary, takie jak łosie, a czasem nawet żubry. Czasami atakują także niedźwiedzie czarne, które zazwyczaj nie mają z nimi żadnych szans. Udokumentowaliśmy wiele takich przypadków w ekosystemie Greater Yellowstone, w tym jednego samca grizzly, który wyciągnął niedźwiedzia czarnego z jamy, całkowicie go zjadł w ciągu kilku dni i powtórzył ten sam schemat z innym niedźwiedziem czarnym około tygodnia lub dwóch później.

Do takich incydentów dochodzi w okresie hiperfagii (skrajnego głodu) niedźwiedzi, kiedy tuczą się do hibernacji, a wokół wcale nie ma tak dużo pokarmu. Zjedzenie niedźwiedzia czarnego, który zawiera dużo tłuszczu, ma biologiczny sens.

Czytaj też: Niedźwiedzie umieją liczyć. Czy to znaczy, że są inteligentne?

W 2018 r. grizzly został sfilmowany, jak atakuje matkę niedźwiedzia czarnego i jej młode w jaskini w Albercie. W sierpniu 2022 r. wędrowcy w Parku Narodowym Banff znaleźli niedźwiedzia grizzly zjadającego zwłoki niedźwiedzia czarnego. Steve Michel, specjalista ds. konfliktów między człowiekiem a dziką przyrodą w Parku Narodowym Banff, powiedział wówczas:

Był to czwarty przypadek tego rodzaju, o którym wiedziałem. Być może nie jest to tak rzadkie, jak nam się wydaje, ale rzadko jesteśmy w stanie to udokumentować.