Niedźwiedzie grizzly w “epickiej” walce. Musisz to zobaczyć

Niedźwiedzie grizzly są samotnikami, więc gdy spotka się dwóch samców tego gatunku, dochodzi do walki. Zwycięzca może być tylko jeden, a przegrany musi znaleźć sobie inny teren do żerowania. Właśnie do takiego zdarzenia doszło na Alasce, a przyrodnik Brad Josephs miał okazję uwiecznić to na materiale wideo. Musicie to zobaczyć!
Niedźwiedzie grizzly przygotowują się do walki /Fot. YouTube

Niedźwiedzie grizzly przygotowują się do walki /Fot. YouTube

Niedźwiedź grizzly, zwany także niedźwiedziem szarym (Ursus arctos horribilis), to podgatunek niedźwiedzia brunatnego z rodziny niedźwiedziowatych. Pierwotnie zamieszkiwał bardzo rozległe obszary Ameryki Północnej (nawet Wielkie Równiny i obszary pustynne), ale dzisiaj jego zasięg ogranicza się do zachodniej Kanady (Jukon, Kolumbia Brytyjska, Alberta) oraz środkowej części zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Niedźwiedzie umieją liczyć. Czy to znaczy, że są inteligentne?

Samce grizzly są przeciętnie 2 razy większe od samic. Długość ciała może dochodzić do 3 m, a masa nierzadko przekracza 600 kg. Sierść niedźwiedzi ma barwę płową lub brązową. Zwierzęta te mają długie pazury przednich łap, dzięki czemu mogą z powodzeniem grzebać w ziemi. Nazwa “grizzly” wynika z faktu, że niektóre włosy są biało zakończone, przez co niedźwiedzie sprawiają wrażenie szpakowatych (ang. grizzled).

Brad Josephs, który jest fotografem dzikiej przyrody, uchwycił dwóch masywnych samców grizzly w walce o “prawa do dominacji w sezonie godowym”. Możecie to zobaczyć na załączonym materiale wideo.

Grizzly walczą o dominację, wygra tylko jeden

Brad jest przyrodnikiem i fotografem dzikiej przyrody, który organizuje wycieczki i ekspedycje naukowe na Alaskę mające na celu obserwację grizzly i niedźwiedzi polarnych. Jest biologiem, a jego specjalnością są niedźwiedzie, choć chętnie obserwuje i fotografuje także wilki. Przez ostatnie 20 lat poprowadził wielu profesjonalnych fotografów, ekipy filmowe i zwykłych turystów śladami niedźwiedzi, pozwalając na pogłębienie naszej wiedzy o tych spektakularnych zwierzętach. Jak sam przyznaje, jest “uzależniony od niedźwiedzi” – warto odwiedzić jego kanał na YouTube.

8 maja Brad Josephs odwiedził Park Narodowy Lake Clark w południowej Alasce w poszukiwaniu niedźwiedzi do fotografowania. W pewnym momencie dostrzegł dwóch samców grizzly zmierzających ku sobie. Josephs wiedział, że zwierzęta za chwilę będą ze sobą walczyć. I tak faktycznie się stało.

Brad Josephs mówi:

To po prostu trwało i trwało. Byłem zdumiony determinacją i wytrzymałością obu niedźwiedzi, gdy walczyły o prawa do dominacji w sezonie godowym.

Sezon godowy dla niedźwiedzi zwykle trwa od maja do lipca. Większe samce bez problemu przeganiają mniejsze osobniki, podczas gdy “równe sobie” samce muszą walczyć o dominację – jak widać na opisywanym materiale wideo. Na końcu blisko 9-minutowego filmu jeden z niedźwiedzi przyznaje się do porażki i odchodzi.

Alaska ma najwyższą populację niedźwiedzi grizzly w każdym stanie lub prowincji. Z 60 000 dzikich niedźwiedzi grizzly znajdujących się w całej Ameryce Północnej, około 30 000 znajduje się na Alasce.