W tych grobach nie spoczywali zwykli ludzie. Ich szczątki mają kilka tysięcy lat

Archeolodzy działający na terenie stanowiska Zhaigou zidentyfikowali grobowce pochodzące z czasów dynastii Shang. 
W tych grobach nie spoczywali zwykli ludzie. Ich szczątki mają kilka tysięcy lat

Ta, zwana również dynastią Yin, była pierwszą w historii Chin, której istnienie zostało naukowo potwierdzone. Jej rządy obejmowały tereny położone w dolinie rzeki Żółtej i miały miejsce w okresie od 1600 roku p.n.e. do 1046 roku p.n.e. Jednym z istotnych aspektów panowania dynastii Shang było wykorzystywanie kalendarza księżycowego łączonego z rokiem słonecznym, gdzie wyszczególniano 12 miesięcy po 29 lub 30 dni, a co 12 lat dodawano rok przestępny z 13 miesiącami. 

Czytaj też: Kolejne szkielety znalezione w Pompejach. Pod Wezuwiuszem zginęły też dzieci

W czasie prac archeologicznych naukowcy wzięli pod uwagę okoliczne wzgórza, obszar mający powierzchnię około 3 kilometrów kwadratowych. W takich okolicznościach udało się namierzyć budynki, liczne przedmioty, a przede wszystkim – grobowce, w których złożono ciała osób o wysokim statusie społecznym.

Łącznie mowa o 9 pochówkach pochodzących z późnej dynastii Shang oraz 7 grobowców w kształcie litery A zlokalizowanych w orientacji północ-południe. Nigdy przedtem na północy prowincji Shaanxi nie miało miejsce podobne znalezisko. 

Szczątki należały do osób o wysokim statusie społecznym. Tamtejsi mieszkańcy byli związani z dynastią Shang, pierwszą historycznie potwierdzoną na terenie Chin

Jeden z grobowców, oznaczony jako M1, znajduje się w najbardziej wysuniętej na północ części cmentarza. Z kolei M2, M3 i M4 zawierają ponad 200 przedmiotów grobowych. Na liście znalazł się szereg rydwanów i koni z brązu, miedziana klamra do pasa w kształcie jaskółki inkrustowana turkusem, szkatułka z kości, złote kolczyki, muszle, jadeitowe przedmioty, naczynia pogrzebowe, topory i groty strzał wykonane z miedzi.

Czytaj też: Mieli chronić zabytki przed złodziejami, a sami je uszkodzili. To pamiątki sprzed tysięcy lat

Jeśli chodzi o historie dotyczące powstania dynastii Shang, to mieszkańcy Chin wierzyli, że kobieta o imieniu Jiandi, będąca drugą żoną cesarza Ku, połknęła jajko upuszczone przez czarnego ptaka. Następnie urodziła Xie, czyli starożytnego szlachcica, będącego przodkiem królów dynastii Shang. Według opowieści Xie miał pomóc Yu Wielkiemu zapanować nad Wielką Powodzią, w zamian otrzymując Shang w formie lenna.