Takie grobowce to prawdziwa rzadkość. Mają ponad 3000 lat i znaleziono je daleko od Europy

Dzięki wysiłkom archeologów powiązanych z Instituto Nacional de Antropología e Historia udało się zlokalizować dziesięć grobowców, których datowanie sięga okresu sprzed 3000 lat. Szczególną uwagę zwraca ich nietypowy kształt.
Takie grobowce to prawdziwa rzadkość. Mają ponad 3000 lat i znaleziono je daleko od Europy

Mówimy bowiem o pochówkach przypominających ścięte stożki. Znalezisko miało miejsce w Chapultepec, gigantycznym parku mającym powierzchnię wynoszącą niemal 700 hektarów. Ten niezwykły las znajduje się w pobliżu formacji skalnej zwanej wzgórzem Chapultepec. Toltekowie nazwali ten obszar „wzgórzem koników polnych”, co zresztą zostało zawarte w nazwie tego miejsca.

Czytaj też: Starożytne miasto istniało naprawdę. Do tej pory słyszeliśmy o nim w kontekście wielkiej bitwy

Według ekspertów, we wczesnym i środkowym okresie preklasycznym na terenach objętych ostatnimi wykopaliskami znajdowało się miasto bądź wioska. Wzgórze na przestrzeni wieków znajdowało się pod wpływami różnych grup, aż w pewnym momencie doszło tam do dużej bitwy między lokalnymi mieszkańcami, a hiszpańskimi konkwistadorami. Ci ostatni  zbudowali nawet zamek Chapultepec, który powstał w 1785 roku.

Znalezione przez archeologów grobowce przypominają ścięte stożki. Łącznie zidentyfikowano 10 takich miejsc pochówku, a ich pochodzenie sięga okresu sprzed 3000 lat

Wróćmy jednak do samych grobów. Te okazują się nietypowe dla innych części świata, lecz stosunkowo powszechne, jeśli chodzi o tereny Meksyku. Do tej pory znajdowano je między innymi w obrębie Zatoki Meksykańskiej oraz na zachodzie tego kraju. Dowody na ich istnienie znajdowano także na południu, północy i wschodzie Kotliny Meksykańskiej, czyli płaskowyżu położonego w środkowej części Meksyku. 

Dzięki ostatnim dokonaniom udało się natomiast zlokalizować groby sprzed ponad 3000 lat mające formę ściętych stożków. Poza tym uczestnicy ekspedycji byli w stanie zidentyfikować trzy pochówki w prostokątnych grobach skrzynkowych ułożonych na osi wschód-zachód. Stanowi to istotną poszlakę w kontekście poznawania losów całej osady, która najwyraźniej istniała długo po okresie preklasycznym.

Czytaj też: Średniowieczny skarb w zachodniej Polsce. Setki drogocennych monet ukryto pod ziemią

Znacznie bardziej rozpowszechnione były przedmioty grobowe, które spotyka się w większości dawnych kultur. W tym przypadku do takich prezentów przekazanych zmarłym zaliczały się między innymi fragmenty poroża jelenia, kielich, część krążka łupkowego, figurki z kobiecymi sylwetkami czy naczynia pokryte różnorakimi wizerunkami. Wydaje się, iż takie działania, tj. umieszczanie w grobach przedmiotów, miały na celu wsparcie zmarłych w życiu pozagrobowym.