Nieznany grobowiec jednym z najstarszych obiektów w Egipcie. Archeolodzy zachwyceni nowym znaleziskiem

Działania archeologów prowadzone w mieście Dahszur zakończyły się odnalezieniem tzw. mastaby, czyli rodzaju egipskiego grobowca. Obszar ten słynie z licznych pochówków, ponieważ stanowi pozostałości po staroegipskiej nekropolii. 
Nieznany grobowiec jednym z najstarszych obiektów w Egipcie. Archeolodzy zachwyceni nowym znaleziskiem

Ale nie samymi nekropoliami archeolog żyje. Poza nią badacze biorący udział w egipsko-niemieckiej ekspedycji wiedzieli o znajdujących się na miejscu piramidach, które cechują się naprawdę zaawansowanym wiekiem. Dość powiedzieć, że na przykład Czerwona Piramida zbudowana na cześć Snofru czy tzw. Piramida Łamana należą do najstarszych w całym kraju.

Czytaj też: Wyryte w skale rysunki, a obok – ślady dinozaurów. Niebywałe znalezisko w Ameryce Południowej

Lista tych zabytków się nie kończy, ponieważ uzupełniają ją obiekty pokroju piramidy Senusereta III, piramidy Amenemhata II czy Piramidy Czarnej. I choć ostatnie wykopaliska nie doprowadziły do odkrycia nieznanej wcześniej piramidy, to i tak jest na czym zawiesić oko. Archeolodzy poinformowali bowiem o znalezieniu mastaby, czyli rodzaju grobowca. 

Postawiona z cegły suszonej, mastaba z Dahszur zawiera płaskorzeźby poświęcone osobie o nietypowym imieniu (neb-neb-af) oraz jego żonie zwanej Idut. Osoby te zamieszkiwały Egipt w okresie rządów V i VI dynastii. Zidentyfikowany grobowiec ma prostokątny kształt i jest pokryty płaskim dachem, a jego boki są nachylone do wewnątrz. 

Mastaby uznawano za domy przeznaczone dla dusz zmarłych przebywających w zaświatach. Rzadko kiedy miały indywidualny charakter i zazwyczaj umieszczano w nich szczątki więcej niż jednej osoby. Bardzo często spotykane były pochówki rodzinne, a sam grobowiec przypominał nieco mieszkanie. Znajdowało się w nim bowiem wydzielone pomieszczenie na przedmioty.

Grobowiec znany jako mastaba był przeznaczony dla kobiety i mężczyzny, którzy zamieszkiwali Egipt na przełomie V i VI dynastii

Te ostatnie, jak to ma miejsce w wielu różnych kulturach, miały pomagać zmarłym w życiu pozagrobowym. Miały bardzo zróżnicowany charakter, ponieważ w egipskich grobowcach umieszczano na przykład ubrania, piwo, zboże czy przedmioty codziennego użytku. Prowadzone wykopaliska doprowadziły również do odkrycia pochówków służby Amenemhata II oraz portu i mostu powiązanych z Piramidą Łamaną. Poza tym warto wspomnieć o ogrodzie rytualnym przylegającym do Świątyni w Dolinie.

Czytaj też: Prawie trzysta lat temu niedaleko Trójkąta Bermudzkiego zatonął okręt. Po tak długim czasie udało się go zidentyfikować

Co wiemy na temat pary małżonków, których ciała umieszczono w mastabie z Dahszur? Wykopaliska jeszcze się nie zakończyły, dlatego możliwe, że poznamy więcej szczegółów, lecz na obecną chwilę wiadomo, iż mężczyzna był dość wysoko postawionym pracownikiem pałacu królewskiego, podczas gdy jego żona najprawdopodobniej pełniła funkcję kapłanki ku czci bogini Hathor.