Zdaniem autorów badań chodzi o grobowiec prawdopodobnie będący pozostałością po królestwie znanym jako Osroene. Założone przez przedstawicieli dynastii Abgarydów, miało stolicę zlokalizowaną w mieście będącym dzisiejszą Şanlıurfą. To właśnie tam znajduje się wspomniany zamek, dlatego nietrudno połączyć kropki w całej sprawie.
Czytaj też: Po tysiącach lat odczytali tekst pochodzący z kolebki ludzkiej cywilizacji
Rozwój królestwa Osroene przypadał na okres od II wieku p.n.e. do III wieku. Jednym z istotnych sojuszników okazało się Królestw Partów, jednak nie uchroniło to Abgarydów przed wpadnięciem w sidła zastawione przez Rzymian. Tym sposobem Osroene znajdowało się pod coraz silniejszym wpływem słynnego imperium. Istnym zwieńczeniem tego zjawiska było oficjalnie wcielenie królestwa do Imperium Rzymskiego w 214 roku.
Dotychczasowa dynastia sprawująca władzę ją utraciła, a poznawanie nowych informacji na ten temat jest istotne nie tylko ze względu na historię Osroene. Archeolodzy zajmują się temat z co najmniej jednego dodatkowego powodu: wiedzą, iż mogą w ten sposób skompletować wiedzę na temat początków chrześcijaństwa. Dlaczego? Bo taka religia została przyjęta przez Abgarydów bardzo wcześnie.
Grobowiec odkryty na terenie zamku Urfa może być zdaniem archeologów kluczem do zrozumienia tego, jak chrześcijaństwo zyskiwało na popularności w tym regionie
Możemy więc uznać, że Osroene było ważnym sojusznikiem pierwszych chrześcijan, którzy początkowo nie mieli przecież łatwego życia ze względu na częste prześladowania. O tym, jak wyglądały ówczesne realia, archeolodzy mogli dowiedzieć się dzięki ekspertyzom poświęconym grobowcowi z tytułowego zamku. Jego charakterystyka, między innymi w postaci zapieczętowanego okrągłego wejścia wykonanego z kamienia, a także syryjskiego napisu, wskazuje na pochówek przeznaczony dla wysoko postawionej osoby.
Czytaj też: Neandertalczycy założyli fabrykę ponad 100 000 lat temu. I to u naszych sąsiadów!
Jeśli faktycznie chodzi o grobowiec związany z dynastią Abgarydów, to jego pochodzenie mogłoby sięgać III wieku. Ale ostateczne ustalenia dotyczące datowania zostaną poczynione dopiero po przeanalizowaniu tego, co znajduje się wewnątrz. Naukowcy liczą na konkretne pochówki czy inskrypcje. Jak dodają autorzy, gdyby potwierdziły się domysły o powiązaniach z królestwem Osroene, to byłoby to rewolucyjne dla badań nad wzrostem powszechności chrześcijaństwa w regionie.