22 groby z trzech różnych okresów. Takie znaleziska archeologiczne nie zdarzają się często

Archeolodzy działający na terenie Egiptu odnaleźli 22 groby, które wywodzą się z okresu perskiego, rzymskiego i koptyjskiego. Czego dowiedzieliśmy się na ich temat?
22 groby z trzech różnych okresów. Takie znaleziska archeologiczne nie zdarzają się często

Działania naukowców miały miejsce na terenie stanowiska archeologicznego Al-Bahnasa. Miejsce to zlokalizowano w 1897 roku, a przeprowadzone wtedy wykopaliska doprowadziły do identyfikacji licznych papirusów zapisanych w języku greckim z okresu rzymskiego. W dużej mierze trafiły one do zbiorów Ashmolean Museum w angielskim Oksfordzie.

Czytaj też: Uwiecznili jeden z najsłynniejszych wraków w historii. Szczątki HMS Gloucester to pamiątka po głupocie angielskiego króla 

Z informacji przekazanych przez uczestników ekspedycji wynika, że archeolodzy natrafili na: trzy wapienne grobowce pochodzące z czasów rzymskich, trzy wywodzące się z epoki perskiej oraz szesnaście, które można powiązać z okresem koptyjsko-bizantyjskim. Jak podkreśla sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, Mostafa Waziry, zebrane w ostatnim czasie informacje powinny być istotne w kontekście badań nad całym obszarem. 

Okres koptyjski obejmował okres od III wieku, kiedy to Egipt był częścią Cesarstwa Rzymskiego, aż do VII wieku, w którym stanowił on część Cesarstwa Bizantyńskiego. Na przestrzeni lat doszło do zauważalnych zmian w kulturze egipskiej, które obejmowały przede wszystkim kwestie związane z religią. Rozpoczęło się bowiem przejście ze starożytnej religii egipskiej na chrześcijaństwo. Proces ten został zakończony za sprawą muzułmańskiego podboju Egiptu w VII wieku. 

Groby pochodzą z czasów rzymskich, perskich i koptyjskich

Niestety, część grobowców okazuje się pozbawiona pokryw. To z kolei wskazuje na scenariusz, w którym mogły się one stać obiektami zainteresowania ze strony rabusiów. Złodzieje często okradają groby ze względu na potencjalne bogactwa, które mogą się w nich znajdować. Egipcjanie wierzyli bowiem w skuteczność przedmiotów grobowych, które miały pomagać zmarłym w czasie przechodzenia ze świata żywych do krainy umarłych.

Czytaj też: Homo luzonensis coraz mniej “ludzki”? Zaskakujące ustalenia naukowców

To, co obecnie stanowi położoną w środkowym Egipcie miejscowość Al-Bahnasa, w przeszłości nosiło nazwę Oksyrynchos. Swego czasu było to trzecie największe miasto Egiptu, które swoją nazwę prawdopodobnie zawdzięczało istotnej z punktu widzenia mitologii egipskiej ryby zamieszkującej wody Nilu. W czasie poprzednich wykopalisk archeolodzy natrafili tam na fragmenty Nowego Testamentu w postaci Ewangelii Tomasza.