Grzyb wyrósł na żabie. Pierwszy taki przypadek na świecie

Podczas spaceru z przyjaciółmi indyjski naukowiec zauważył coś niecodziennego – żabę, z której grzbietu wyrasta grzyb. Czegoś takiego nigdy wcześniej nie odnotowano.
Indyjska żaba złotogrzbieta /Fot. Lohit Y.T.

Indyjska żaba złotogrzbieta /Fot. Lohit Y.T.

Grupa przyrodników poszukiwała gadów i płazów podczas wędrówki u podnóża Kudremukha w regionie Ghatów Zachodnich. Kiedy uczeni natknęli się na mały przydrożny staw wypełniony około 40 żabami, zauważyli coś dziwnego u jednego z płazów.

Czytaj też: Czy to żaba, czy to kaczka? Nie uwierzysz, jakie dźwięki wydaje to zwierzę

Lohit Y.T., specjalista ds. rzek i terenów podmokłych WWF India, zauważył indyjską żabę złotogrzbietą z dziwną naroślą na lewym boku. Po bliższemu przyjrzeniu okazała się ona małym szarym grzybem. Co jeszcze dziwniejsze, w przeciwieństwie do historii znanej z “The Last of Us”, stworzenie wydawało się nie przejmować swoim “towarzyszem”.

Grzyb wyrósł na żabie – jak to możliwe?

Indyjska żaba złotogrzbieta (Indosylvirana indica) to gatunek żaby z rodziny Ranidae, która występuje endemicznie w Ghatach Zachodnich na północ od przełęczy Palghat Gap w indyjskich stanach Karnataka i Kerala. Płazy te są mniej więcej wielkości ludzkiego kciuka i lokalnie bardzo powszechne.

Czytaj też: Grzyb z “The Last of Us” istnieje i jest cenniejszy niż złoto

W raporcie dokumentującym odkrycie opublikowanym w czasopiśmie Reptiles and Amphibians zespół napisał:

O ile nam wiadomo, nigdy nie udokumentowano grzyba wyrastającego z boku żywej żaby.

Chociaż przyrodnicy nie zebrali ze sobą żaby, Lohit zrobił jej sesję zdjęciową i udostępnił w Internecie. W odpowiedzi mykolodzy-amatorzy i profesjonaliści badający grzyby, jednoznacznie stwierdzili, że okaz wygląda jak przedstawiciel rodzaju Mycena. Są one uważane za organizmy saprotroficzne, powszechnie żywiące się rozkładającą się materią organiczną, taką jak rośliny czy gnijące drewno.

Na żabie wyrósł grzyb z rodzaju Mycena /Fot. Lohit Y.T.

Żaby i grzyby często występują blisko siebie i są dobrze przystosowane do życia w wilgotnym środowisku, ale widoczna w tym przypadku bliskość nieco przeszkadza. Nie jest jasne, jak grzyb przedostał się do organizmu żaby. Skóra płazów zwykle dość dobrze radzi sobie z zewnętrznymi intruzami, więc do przedostania zarodników musiało dojść w wyniku urazu lub infekcji.

Aby grzyb wyrósł, zarodnik musi znaleźć realne siedlisko na jakiejś powierzchni, zanim będzie mógł wytworzyć grzybnię podobną do korzenia rośliny. Grzybnia produkuje grzyby tylko wtedy, gdy znajdzie wystarczającą ilość składników odżywczych do wzrostu.

Grzyb wyrósł na żabie – to pierwszy taki przypadek na świecie /Fot. Lohit Y.T.

Zespół dr Cristoffera Bugge Hardera z University of Copenhagen dokonał jakiś czas temu podobnego odkrycia: grzyba z rodzaju Mycena, która rósł na żywych korzeniach drzew. Zdaniem mykologa, grzyb na żabie to niemal “na pewno” również Mycena. Odkrycie, że kiełkuje on na płazie i brak wcześniejszej dokumentacji na żywym zwierzęcym żywicielu, wskazuje na zdolność grzyba do adaptacji.

Losu płaza prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Żaba w momencie znalezienia była w dobrej formie i swobodnie się poruszała, więc grzyb raczej nie zamieni jej w zombie.