Gałąź na drzewie życia, jakiej jeszcze nie było. Tworzą ją setki gatunków

Są takie grzyby, które trudno dopasować do znanych nam struktur. Jedne z niedawno odkrytych okazały się przynależeć do zupełnie nowej gałęzi na drzewie życia.
Gałąź na drzewie życia, jakiej jeszcze nie było. Tworzą ją setki gatunków

Gałąź ta odłączyła się od innych aż 300 milionów lat temu, a naukowcy zaproponowali, by nazwać ją Lichinomycetes. Przynależy do niej co najmniej 600 gatunków grzybów, które przez długi czas przypisywano do siedmiu innych grup. Co szczególnie zadziwiające, poszczególne gatunki różnią się od siebie tak bardzo, że trudno byłoby podejrzewać występowanie jakichkolwiek powiazań.

Czytaj też: Ta ryba wydziela śluz, który w mgnieniu oka zwiększa swoją objętość 10 000 razy. Zobaczcie sami

Nowa-stara gałąź odłączyła się od Eurotiomycetes przed milionami lat, ale skupmy się właśnie na Lichinomycetes. Charakterystyczną cechą łączącą te grzyby jest stosunkowo niewielki genom. Przy okazji może to tłumaczyć, dlaczego organizmy te wchodzą w symbiozę z innymi gatunkami. Bez tego najprawdopodobniej nie byłyby w stanie przetrwać.

Ich małe genomy oznaczają, że ta klasa grzybów straciła wiele ze swojej zdolności do integracji niektórych złożonych węglowodanów. Kiedy cofamy się, aby przyjrzeć się każdemu z tych grzybów, nagle widzimy, że wszystkie są w pewnego rodzaju symbiozie. wyjaśnia Toby Spribille z Uniwersytetu Alberty

Nowa gałąź życia liczy co najmniej sześćset pozornie niepowiązanych gatunków

Szczegółowe ustalenia autorów są dostępne w Current Biology. Jak opisują, nowa gałąź obejmuje symbionty porostów i owadów, endofity i organizmy mikoryzowe. Chcąc przekonać się o ewentualnych różnicach między poszczególnymi gałęziami, naukowcy zwrócili uwagę na ich genomy. Okazało się, że Lichinomycetes mają stosunkowo małe genomy i mniejszą ilość enzymów rozkładających węglowodany. My widzimy natomiast, jak wiele tajemnic ma przed światem nauki biologia.

Czytaj też: Wirusy z wiecznej zmarzliny wracają. Namierzono kolejnego rekordzistę

Każdego roku dochodzi do identyfikacji około dwóch tysięcy gatunków grzybów, a zdaniem badaczy nawet 90 procent może jeszcze czekać na odkrycie. Pierwsze tego typu organizmy pojawiły się na Ziemi około miliarda lat temu, a na przestrzeni kolejnych milionów lat ewoluowały i rozdzielały się. Efekty tego różnicowania możemy dostrzec nawet gołym okiem.