Bezcukrowa guma do żucia może mieć zaskakujące korzyści zdrowotne

Guma do żucia to nietypowy produkt spożywczy, który uspokaja, pomaga skupić się na zadaniach i łagodzi napięcie mięśniowe. Najnowsze badania wykazały inne pozytywne korzyści zdrowotne, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Warunek jest jeden – guma musi być bezcukrowa.
Guma do żucia wykazuje pozytywne korzyści zdrowotne /Fot. Freepik

Guma do żucia wykazuje pozytywne korzyści zdrowotne /Fot. Freepik

Pierwowzorem współczesnej gumy do żucia była żywica z kory pistacji kleistej (Pistacia lentiscus), którą mieszkańcy starożytnej Grecji i Indonezji, a także amerykańscy Indianie używali do czyszczenia zębów i odświeżania oddechu. Z czasem nawyk ten rozszerzył się także na białych osadników, a ci szybko zwietrzyli interes. Pierwszy produkt przypominający gumę do żucia – “Czysta guma świerkowa ze stanu Maine” – trafił do konsumentów w połowie XIX wieku.

Czytaj też: Guma guar ma korzystny wpływ na nasz organizm. Wyjaśniamy, na co dokładnie pomaga

Dzisiaj gum do żucia jest do wyboru, do koloru – w różnych rozmiarach i smakach. Ale czy na pewno są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Nutrition Association wykazały związek między bezcukrową gumą do żucia a lepszą dietą, co stanowi mocny argument za jej regularnym spożywaniem.

Guma do żucia z pozytywnym wpływem na zdrowie

Uczeni z Tufts University skorzystali z danych amerykańskiego badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Jest to ważne narzędzie wykorzystywane przez CDC do lepszego zrozumienia stanu zdrowia i odżywienia Amerykanów, m.in. pomiaru ołowiu we krwi, oceny wzrostu dzieci czy czynności płuc. Wnioski okazały się zaskakujące, również dla samych badaczy.

Czytaj też: Czy depresja ma związek z naszą dietą? Odkryto nowy czynnik ryzyka

Diety osób, które zgłosiły żucie gumy w ciągu ostatnich 24 godzin miały bardziej zrównoważoną dietę – zgodną z krajowymi wytycznymi żywieniowymi – od uczestników badania bez gum. Bezcukrowa guma do żucia przyspiesza metabolizm, ale co ważniejsze, zmniejsza apetyt na przekąski (podjadanie), zwłaszcza słodkie, podawane pomiędzy posiłkami.

W Polsce sprzedaje się ponad 220 mln opakowań gum do żucia rocznie /Fot. Pixabay

Wykazano, że żucie gumy przed posiłkiem zmniejsza jego kaloryczność, a także redukuje częstość sięgania po dodatkowy cukier, poprawiając tym samym ogólną dietę. To z kolei pokazuje, że w bezcukrowych gumach do żucia drzemie ogromny potencjał do budowania zdrowszych nawyków żywieniowych i lepszych wyborów każdego dnia.

W pracy czytamy:

Guma do żucia nie jest cudownym lekarstwem, ale nasze badanie jest najnowszym, które pokazuje jej zaskakujące korzyści. I to nie tylko ze względu na dietę i mniejsze spożycie cukru, ale także na ogólny stan zdrowia.

Wykazano, że bezcukrowa guma do żucia chroni szkliwo zębów i znacząco ogranicza próchnicę. Ma to znaczenie, ponieważ choroby jamy ustnej wiążą się z szeregiem poważnych chorób przewlekłych, w tym cukrzycą, chorobami układu krążenia i otyłością. Wiąże się to również z wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja i stany lękowe.