Pierwowzorem współczesnej gumy do żucia była żywica z kory pistacji kleistej (Pistacia lentiscus), którą mieszkańcy starożytnej Grecji i Indonezji, a także amerykańscy Indianie używali do czyszczenia zębów i odświeżania oddechu. Z czasem nawyk ten rozszerzył się także na białych osadników, a ci szybko zwietrzyli interes. Pierwszy produkt przypominający gumę do żucia – “Czysta guma świerkowa ze stanu Maine” – trafił do konsumentów w połowie XIX wieku.
Czytaj też: Guma guar ma korzystny wpływ na nasz organizm. Wyjaśniamy, na co dokładnie pomaga
Dzisiaj gum do żucia jest do wyboru, do koloru – w różnych rozmiarach i smakach. Ale czy na pewno są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Nutrition Association wykazały związek między bezcukrową gumą do żucia a lepszą dietą, co stanowi mocny argument za jej regularnym spożywaniem.
Guma do żucia z pozytywnym wpływem na zdrowie
Uczeni z Tufts University skorzystali z danych amerykańskiego badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Jest to ważne narzędzie wykorzystywane przez CDC do lepszego zrozumienia stanu zdrowia i odżywienia Amerykanów, m.in. pomiaru ołowiu we krwi, oceny wzrostu dzieci czy czynności płuc. Wnioski okazały się zaskakujące, również dla samych badaczy.
Czytaj też: Czy depresja ma związek z naszą dietą? Odkryto nowy czynnik ryzyka
Diety osób, które zgłosiły żucie gumy w ciągu ostatnich 24 godzin miały bardziej zrównoważoną dietę – zgodną z krajowymi wytycznymi żywieniowymi – od uczestników badania bez gum. Bezcukrowa guma do żucia przyspiesza metabolizm, ale co ważniejsze, zmniejsza apetyt na przekąski (podjadanie), zwłaszcza słodkie, podawane pomiędzy posiłkami.
Wykazano, że żucie gumy przed posiłkiem zmniejsza jego kaloryczność, a także redukuje częstość sięgania po dodatkowy cukier, poprawiając tym samym ogólną dietę. To z kolei pokazuje, że w bezcukrowych gumach do żucia drzemie ogromny potencjał do budowania zdrowszych nawyków żywieniowych i lepszych wyborów każdego dnia.
W pracy czytamy:
Guma do żucia nie jest cudownym lekarstwem, ale nasze badanie jest najnowszym, które pokazuje jej zaskakujące korzyści. I to nie tylko ze względu na dietę i mniejsze spożycie cukru, ale także na ogólny stan zdrowia.
Wykazano, że bezcukrowa guma do żucia chroni szkliwo zębów i znacząco ogranicza próchnicę. Ma to znaczenie, ponieważ choroby jamy ustnej wiążą się z szeregiem poważnych chorób przewlekłych, w tym cukrzycą, chorobami układu krążenia i otyłością. Wiąże się to również z wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja i stany lękowe.