Wielki sukces polskich studentów. Ich wynalazek osiągnął najlepszy wynik w historii 

Ręce same składają się do oklasków w związku z wielkim zwycięstwem polskich studentów. Wzięli oni udział w konkursie International Small Wind Turbine Contest.
Wielki sukces polskich studentów. Ich wynalazek osiągnął najlepszy wynik w historii 

Rywalizacja polegała na projektowaniu turbin wiatrowych, a z komunikatu prasowego wynika, jakoby zespół studentów z Politechniki Łódzkiej stworzył model, który uzyskał najwyższy w swojej historii współczynnik sprawności. Rezultat ten był tak dobry, że nie mógł się z nim równać żaden inny prototyp biorący udział w konkursie.

Czytaj też: Student zapomniał włączyć zasilanie. Przez głupią pomyłkę odkryli nieskończone źródło energii

Turbina zaprezentowana przez młodych polskich inżynierów, znana jako GUST (Generative Urban Small Turbine), wygenerowała ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. Taki rezultat bez wątpienia może imponować, szczególnie, że zespół naszych rodaków regularnie wprowadzał poprawki, dzięki którym udało się zdeklasować konkurencję.

A cel jest przecież nie byle jaki, ponieważ mówimy o eksploatacji odnawialnych źródeł energii – w tym przypadku wiatrowej. Przejście na nią będzie kluczem do przeprowadzenia zielonej transformacji. Długie lata wykorzystywania niemal wyłącznie paliw kopalnych do produkowania energii doprowadziły do kryzysu klimatycznego, z jakim zmagamy się my, lecz prawdziwe problemy będą miały zapewne dopiero kolejne pokolenia.

Wynalazek studentów z Politechniki Łódzkiej, czyli turbina wiatrowa powstała w ramach projektu GUST, pozwolił na zdobycie 2 z 3 statuetek

Dzięki odchodzeniu od wysokoemisyjnych źródeł można będzie jednak nieco złagodzić negatywne skutki i być może spowolnić bądź całkowicie zatrzymać wzrosty globalnych temperatur. Niestety, przewidywania prezentowane jeszcze kilka lat temu – wtedy opisywane jako najbardziej pesymistyczne – obecnie wydają się jak najbardziej realne.

Nie bez znaczenia w kontekście informacji o sukcesie studentów Politechniki Łódzkiej pozostaje fakt, że w swojej konstrukcji wykorzystali polskie materiały, dostarczone przez producentów z kraju nad Wisłą. Uniezależnianie się od zagranicznych dostawców powinno stanowić sporą zaletę w kontekście rozwoju polskiego przemysłu i całej gałęzi związanej z odnawialnymi źródłami energii. 

Czytaj też: Chiny wprowadzają poważne ograniczenia. Odczujemy je wszyscy

Łącznie przedstawiciele łódzkiej uczelni zdobyli dwie z trzech głównych nagród, przy czym druga dotyczyła najlepszego wyniku w kategorii najwyższa roczna produkcja energii. W finale International Small Wind Turbine Contest znalazły się ekipy z różnych części świat, między innymi przedstawiciele Egiptu, Kanady, Holandii czy Danii. Projekt GUST został uruchomiony w październiku 2015 roku.