Hełmy przyszłości już chronią amerykańskich żołnierzy, a to dopiero początek

Żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej amerykańskiej armii jako pierwsi otrzymali najnowsze hełmy bojowe NG-IHPS. Pierwsze 2000 sztuk zostało już rozdysponowanych, ale to dopiero początek – w ciągu najbliższych trzech lat wszystkie jednostki walczące w zwarciu mają być wyposażone w te wyjątkowe hełmy zdolne wytrzymać ostrzał z broni ręcznej bez dodatkowej ochrony.
NG-IHPS to nowe hełmy amerykańskich żołnierzy /Fot. US Army

NG-IHPS to nowe hełmy amerykańskich żołnierzy /Fot. US Army

Next-Generation Integrated Head Protection System (NG-IHPS) to ulepszona wersja hełmu IHPS, który był używany w ograniczonej liczbie od kilku lat, ale stanowi znaczący krok naprzód w stosunku do hełmu Advanced Combat Helmet (ACH), który został wprowadzony na rynek w 2003 r.

Czytaj też: Żołnierz przyszłości z implantem mózgu. Czy jesteśmy na to gotowi?

Mjr Matthew Nulk, zastępca kierownika programu Head Protection Team, mówi:

NG-IHPS zapewnia żołnierzom zwiększoną ochronę balistyczną i odłamkową, jednocześnie zmniejszając wagę wymaganą do wcześniejszego osiągnięcia tego poziomu ochrony o 40 proc. To najlepszy możliwy system ochrony przed zagrożeniem karabinowym, jaki zapewniamy naszym żołnierzom.

Nowe hełmy na wyposażeniu wszystkich żołnierzy walczących w zwarciu do 2025 r.

Poprzednie hełmy wykonane z aramidu lub kevlaru były sztywnym materiałem, który w pewnym sensie niszczył się sam i zatrzymywał kulę. Hełmy NG-IHPS są wykonane z materiału polietylenowego, który działa bardziej jak “rękawica łapacza” i w lepszy sposób tłumi energię na większym obszarze niż aramid.

Czytaj też: Ukraińscy żołnierze dosłownie “znikają”. Peleryna niewidzialności już chroni przed Rosjanami

NG-IHPS współpracuje z noktowizorami nowej generacji, podczas gdy ochraniacz żuchwy jest montowany z przodu NG-IHPS w celu zapewnienia dodatkowej ochrony. Można je zamontować bez naruszania integralności hełmu, a wręcz zwiększając ochronę o dodatkowe 6 proc.

Hełm produkowany przez Gentex Corporation i Avon Protection Ceradyne jest dostępny w pięciu rozmiarach, od S do XXL, a jego masa (w zależności od wariantu) waha się między 1,3 a 1,8 kg. Ponieważ siły walczące w zwarciu otrzymają NG-IHPS, inne jednostki armii, które są narażone na mniejsze ryzyko na polu bitwy, otrzymają IHPS pierwszej generacji.

Nowe hełmy są lżejsze i bardziej wytrzymałe od dotychczas stosowanych /Fot. US Army

NG-IHPS jest częścią portfolio Soldier Survivability, największego portfolio w Program Executive Office Soldier (PEO Soldier). NG-IHPS jest częścią systemu ochrony żołnierza, który obejmuje również modułową kamizelkę taktyczną, koszulę balistyczną, ochraniacz miednicy i twarde płyty pancerza Vital Torso Protection. Prace nad hełmem rozpoczęły się już w 2013 r., kiedy firma Gentex Corporation otrzymała kontrakt o wartości 1,3 mln dol. na fazę 1 testów. Ponieważ żołnierze podczas testów narzekali na sztywne przednie poduszki wewnątrz hełmu, projektanci opracowali cztery nowe wersje, które będą w użyciu.

Według PEO Soldier plan wyposażenia żołnierzy w nowe hełmy prezentuje się następująco:

  • Luty-marzec: zespoły bojowe 1., 2. i 3. Brygady, 82. Dywizja Powietrznodesantowa, a następnie 2. Brygada Wsparcia Sił Bezpieczeństwa w Fort Liberty w Karolinie Północnej;
  • Trzeci kwartał finansowy 2024 r.: Zespoły bojowe 1., 2., 3. Brygady, 101. Dywizja Powietrznodesantowa w Fort Campbell w stanie Kentucky;
  • Późnym latem: 3. Brygada Wsparcia Sił Bezpieczeństwa w Fort Cavazos w Teksasie, a następnie zespół bojowy 2. Brygady, 10. Dywizja Górska w Fort Drum w stanie Nowy Jork;
  • Czwarty kwartał finansowy 2024 r.: 4. Brygada Wsparcia Sił Bezpieczeństwa w Fort Carson w Kolorado; 5. Brygada Wsparcia Sił Bezpieczeństwa we wspólnej bazie Lewis-McChord w stanie Waszyngton;
  • Rok budżetowy 2025: 173. Brygada Powietrznodesantowa w Vicenzy we Włoszech; 2. Pułk Kawalerii w Vilseck w Niemczech; 1. Brygada 11. Dywizji Powietrznodesantowej w Fort Wainwright na Alasce.