W tunelu znaleźli prehistoryczne hieroglify. Są związane z potężnym państwem

W okolicach XVII wieku p.n.e. pojawiło się niezwykle sprawnie działające państwo utworzone przez lud zwany Hetytami. Niedawno archeolodzy znaleźli na terenie Anatolii hieroglify zlokalizowane na ścianach jednego z tuneli. Jak się okazało, zdradzają one sekrety funkcjonującej tam przed tysiącami lat cywilizacji.
W tunelu znaleźli prehistoryczne hieroglify. Są związane z potężnym państwem

Odkrycie miało miejsce w 2022 roku, a arenę działań badaczy stanowiła stolica państwa hetyckiego, czyli Hattusa. Było to miasto położone niecałe 150 kilometrów od Ankary, założone przed 2000 rokiem p.n.e. Z kolei w XVII wieku p.n.e. zyskało ono miano stolicy Imperium Hetytów, które przetrwało kilkaset kolejnych lat.

Czytaj też: Zaskakujące praktyki żywieniowe z Maroka. Te dowody pochodzą sprzed 15 000 lat

Andreas Schachner, który brał udział w badaniach, stwierdził, że malowane hieroglify zlokalizowane w tunelu Yerkapı, stanowią przełomowe źródło wiedzy poświęconej Hetytom. Międzynarodowy zespół zajmujący się tą sprawą łącznie zidentyfikował około 250 takich rysunków. Możemy więc mówić o iście przełomowym znalezisku.

Jednym z wyciągniętych już wniosków jest to, że o ile wcześniej archeolodzy musieli pracować w oparciu o hetyckie teksty zapisane pismem klinowym, tak teraz zyskali zdecydowanie większe pole do popisu. Pojawiło się potwierdzenie, iż Hetyci wykorzystywali unikalny anatolijski system pisma. Badacze określają go mianem hieroglifów anatolijskich, których analizy powinny dostarczyć informacji o całej cywilizacji.

Znalezione przez archeologów działających na terenie Anatolii hieroglify odnoszą się do istnienia Imperium Hetytów

Wstępne oględziny przyniosły naukowcom wskazówki na temat treści niesionej przez te rysunki umieszczone na ścianach tunelu. Kolejny etap analiz ma natomiast dostarczyć odpowiedzi na pytania o to, jak owe informacje odnosiły się do funkcjonowania samego miasta. Warto zauważyć, że kolejnym wyróżniającym aspektem tego znaleziska jest sposób, w jaki tworzono hieroglify. 

Czytaj też: Wyżyna Tybetańska i niespodziewane znalezisko. Chodzi o dawnych mieszkańców tego regionu

Ich twórcy najwyraźniej nanosili farbę na kamień, co było dość rzadką praktyką – przynajmniej wnioskując na podstawie znanych nauce dowodów. Poza tym można przypuszczać, jakoby podobne dzieła znajdowały się na powierzchni, na przykład na ścianach murów miejskich. Panujące tam warunki nie sprzyjały jednak przetrwaniu takich hieroglifów do czasów współczesnych.