Poznajcie Hinat, kobietę sprzed 2000 lat. Była przedstawicielką niezwykłego ludu

Hinat żyła ok. 2000 lat temu w słynnym nabatejskim mieście Hegra. Teraz twarz jednego z przodków współczesnych Saudyjczyków została odtworzona, dzięki współpracy archeologów, specjalistów od modeli komputerowych i kryminalistyki.
Rekonstrukcja twarzy Hinat /Fot. Royal Commission for AlUla

Rekonstrukcja twarzy Hinat /Fot. Royal Commission for AlUla

Hinat była na tyle zamożna, że zleciła wykonanie prestiżowego grobowca dla siebie i swoich potomków, wyrzeźbionego w jednej ze skał w nekropolii otaczającej jej dom w dolinie Al-Ula, w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Teraz jej naturalnej wielkości twarz wita odwiedzających Hegra Welcome Center w Al-Ula, upamiętniając 15 lat od momentu, gdy Hegra stała się pierwszym arabskim stanowiskiem archeologicznym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj też: Ciężki żywot średniowiecznych kobiet. Ówczesne lekarki zniknęły z kart historii

Tak wyglądała Hinat

W sercu doliny Al-Ula znajduje się starożytna oaza, która przez tysiąclecia gościła kolejne społeczności i cywilizacje. Hegra to ważny węzeł historycznych szlaków handlowych, noszący ślad praktycznie każdego ważnego okresu od prehistorii do współczesności.

Grobowiec Hinat został odkryty w 2008 r. na początku wspólnego francusko-saudyjskiego badania archeologicznego nekropolii otaczającej miasto Hegra, które samo zaginęło dawno temu pod piaskami doliny Al-Ula i w którym prace trwają do dziś. Od tego czasu w Hegrze odkopano i udokumentowano ponad 100 monumentalnych grobowców, ze zdobionymi fasadami, datowanych od I wieku p.n.e. do I wieku n.e.

Rekonstrukcja twarzy Hinat w Hegra Welcome Center /Fot. Royal Commission for AlUla

Jednak już w 2008 r. uwagę archeologów przykuł jeden szczególny grobowiec na wschodnim zboczu Dżabal Al-Ahmar, który później oznaczyli jako IGN 117. Nad wejściem wyryta była intrygująca inskrypcja. “To jest grobowiec, który Hinat, córka Wahbu, uczyniła dla siebie i dla swoich dzieci i potomków na zawsze”.

W przeciwieństwie do większości grobowców w Hegrze, ten wydawał się nie być naruszony. Dwie z kamiennych płyt, które utworzyły drzwi, wciąż były na swoim miejscu, a komora grobowa poza nimi była wypełniona piaskiem. W ciągu kilku sezonów wykopalisk, archeolodzy znaleźli szczątki około 80 osób, które zostały pochowane w różnych okresach – m.in. Hinat, jej rodziny i ich potomków.

Większość kości była rozrzucona, ale jeden z nich był prawie kompletny – ze względu na jego położenie w grobowcu, uczeni doszli do wniosku, że mogła to być sama Hinat. To właśnie czaszka z tego szkieletu została wybrana przez dyrektorkę projektu archeologicznego Lailę Nehme i antropologa projektu Nathalie Delhopital do rekonstrukcji. Nie ma jednak żadnej pewności, że czaszka faktycznie należała do Hinat.

Hinat – rekonstrukcja /Fot. Royal Commission for AlUla

Nabatejczycy to starożytny lud arabski, który zyskał rozgłos ok. VI w. p.n.e. Żył wzdłuż szlaku kadzidlanego łączącego Południową Arabię z Morzem Śródziemnym, gdzie ćwiczono umiejętności handlu międzynarodowego. O samych Nabatejczykach wiadomo niewiele, bo brakuje źródeł historycznych.

Czytaj też: Artefakt z grobu słynnego faraona ma pozaziemskie pochodzenie. Wiemy, jak mógł powstać

Laila Nehmé, dyrektor projektu, wyjaśnia:

Nabatejczycy są trochę tajemniczy: wiemy dużo, ale jednocześnie bardzo mało, ponieważ nie pozostawili żadnych tekstów literackich ani zapisów. Wykopaliska w tym grobowcu były wspaniałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o ich idei życia pozagrobowego.

Właśnie ze względu na brak historycznych zapisów o Nabatejczykach, naukowcy pozwolili sobie na pewną swobodę w odtwarzaniu podobizny Hinat. Wykorzystali skrawki materiału znalezione w jej grobowcu jako inspirację dla jej ubrania, choć nie ma pewności, co faktycznie na sobie nosiła.