Historia południowoamerykańskiego kraju napisana na nowo. To zasługa znalezionych tam szkieletów

Znalezione na terenie Brazylii szkielety oraz towarzyszące im artefakty okazały się na tyle cenne z perspektywy naukowej, że całkowicie zmieniają rozumienie historii tego kraju. Tak przynajmniej twierdzą archeolodzy, którzy wybrali się na plac budowy, gdzie robotnicy dokonali wielkiego odkrycia.
Historia południowoamerykańskiego kraju napisana na nowo. To zasługa znalezionych tam szkieletów

Ich oczom ukazały się bowiem ludzkie szczątki oraz zróżnicowane przedmioty. Sprawą zajęli się naukowcy, którzy ocenili, iż mają do czynienia z obiektami pozostałymi po ludach zamieszkujących te tereny nawet 9000 lat temu. Prowadzone wykopaliska odbywają się w mieście Sao Luis, a ich wyniki prawdopodobnie przekraczają oczekiwania, jakie mieli archeolodzy względem tego obszaru.

Czytaj też: Osada sprzed 2800 lat. W tej części świata to wielkie zaskoczenie

Mowa o tysiącach artefaktów wydobytych na stanowisku archeologicznym w północno-wschodniej Brazylii. Poza ludzkimi kośćmi chodzi między innymi o fragmenty ceramiki, kamiennych narzędzi czy zdobionych muszli. Poświęcone tym znaleziskom ekspertyzy mogą okazać się na tyle owocne w skutkach, że w grę wchodzi nawet całkowite przepisanie historii osadnictwa w największym kraju Ameryki Południowej.

Jak do tej pory archeolodzy zidentyfikowali co najmniej 43 szkielety i ponad 100 000 artefaktów. To imponujące liczby, które dają nadzieję na pojawienie się przełomowych informacji na temat lokalnego osadnictwa. Pomimo trwających cztery lata wykopalisk, naukowcy są daleko od ich zakończenia. Jak przyznają, to dopiero wierzchołek góry lodowej. W ramach dalszych wysiłków zamierzają nie tylko wydobywać kolejne przedmioty, ale również katalogować te znalezione do tej pory i dogłębnie je badać. 

Historia brazylijskiego osadnictwa sięga teraz znacznie dalej w przeszłość. Niewykluczone, że archeologom uda się odnaleźć nawet głębsze i starsze warstwy osadowe

W oparciu o zgromadzone dotychczas dowody można stwierdzić, że objęte badaniami stanowisko było zamieszkiwane w co najmniej czterech różnych okresach. Warstwa najbliższa powierzchni stanowi pozostałość po przedstawicielach ludu Tupinamba zamieszkujących te tereny w okresie, gdy europejscy kolonizatorzy zakładali Sao Luis, co miało miejsce w 1612 roku.

Kolejna warstwa to natomiast artefakty charakterystyczne dla mieszkańców lasów deszczowych Amazonii. Poniżej zlokalizowano kopiec składający się z ceramiki, muszli i kości używanych przez niektóre rdzenne społeczności. Warstwa numer cztery, znajdująca się na głębokości około 2,5 metra pod powierzchnią, stanowi pamiątkę po grupach sprzed około 8000-9000 lat. Mając na uwadze fakt, że najstarsza do tej pory znana osada w tym regionie pochodziła sprzed około 6000 lat, możemy mówić o przełomowych odkryciach.

Czytaj też: Dysk o niewyjaśnionym przeznaczeniu ma 45 000 lat. Wykopaliska dostarczyły przełomowych informacji na temat naszego gatunku

Nic więc dziwnego, że zgromadzone informacje mogą posłużyć do całkowitej zmiany w zakresie postrzegania pierwszych mieszkańców tej części Brazylii. Ludzkie migracje sprzed tysięcy lat fascynują naukowców, którzy nie są zgodni co do datowania tych wydarzeń oraz ich dokładnego przebiegu. W świetle nowych ustaleń być może uda się to zmienić.