Czwarty w historii pacjent wyleczony z HIV. To “złożona i niebezpieczna metoda”

W środę wieczorem poinformowano o kolejnym przełomie w walce z AIDS. 66-letni mężczyzna został wyleczony z wirusa HIV po otrzymaniu przeszczepu szpiku kostnego od dawcy, który miał naturalną odporność na patogen.
Wirus HIV

Wirus HIV

U mężczyzny opisywanego w literaturze medycznej jako pacjent “Miasta Nadziei” (po kalifornijskim ośrodku, w którym był leczony) doszło do remisji choroby. Jest on drugą w tym roku osobą, która została wyleczona z HIV i dopiero czwartą, która pokonała wirusa w organizmie dzięki przełomowemu przeszczepowi.

Czytaj też: Jeden zastrzyk wyleczy z wirusa HIV? Opracowano przełomową terapię

Mężczyzna w oświadczeniu mówi:

Kiedy zdiagnozowano u mnie HIV w 1988 r., podobnie jak wielu innych, myślałem, że to wyrok śmierci. Nigdy nie sądziłem, że dożyję dnia, w którym nie będę miał już w organizmie wirusa HIV.

Jak pokonać HIV?

Warto jednak zaznaczyć, że mężczyzna został wyleczony z wirusa HIV “przez przypadek”. U pacjenta w wieku 63 lat zdiagnozowano białaczkę (nowotwór krwi) i zadecydowano, że potrzebuje on przeszczepu szpiku kostnego, by jego organizm mógł walczyć z rakiem. Szczęśliwie okazało się, że dawca jego szpiku kostnego był oporny na HIV.

Stan pacjenta z Miasta Nadziei był obserwowany po przeszczepie, a poziom wirusa HIV w jego organizmie do tej pory jest niewykrywalny. Stan remisji trwa obecnie ponad 17 miesięcy.

Dr Jana Dickter, lekarz chorób zakaźnych w City of Hope National Medical Center, wyjaśnia:

Byliśmy podekscytowani informacją, że jego HIV jest w remisji i nie musi już brać terapii antyretrowirusowej, którą stosował od ponad 30 lat.

W 2011 r. Timothy Ray Brown – znany jako Berliński Pacjent – został pierwszą osobą na świecie, która została wyleczona z HIV. W ciągu ostatnich trzech lat miały miejsce trzy podobne przypadki. Pacjent Miasta Nadziei jest najstarszym, u którego wystąpiła remisja. Jego sukces może być obiecujący dla nosicieli wirusa HIV w bardziej zaawansowanym wieku, jednocześnie chorujących na raka.

Czytaj też: HIV powstrzymany. Przełomowa terapia uniemożliwia przenoszenie się wirusa

Trzeba jednak pamiętać, że przeszczepy szpiku kostnego nie wyleczą 38 milionów ludzi na świecie, którzy obecnie są zarażeni wirusem HIV. Dlaczego? Wyjaśnia dr Jana Dickter:

To złożona procedura ze znacznymi potencjalnymi skutkami ubocznymi. Nie jest to odpowiednia opcja dla większości osób żyjących z HIV.

Naukowcy starają się jednak opracować terapię genową celującą w białko CCR5, które odgrywa kluczową rolę w rozprzestrzenianiu wirusa po organizmie. Mutacja CCR5 jest rzadka – występuje u około 1% Europejczyków, a więc tyle osób może być potencjalnie opornych na zakażenie HIV.