Już wiemy, dlaczego po intensywnym treningu myśli nam się lepiej. Ten hormon potrafi zdziałać cuda!

Naukowcy wreszcie odkryli, dlaczego po ćwiczeniach fizycznych poprawiają się funkcje poznawcze. Odpowiada za to dopamina, czyli hormon, który m.in. zwiększa naszą motywacje i sprawia, że zakochani czują “motyle w brzuchu”.
Podczas ćwiczeń jest wyzwalany hormon znany jako dopamina /Fot. Unsplash

Podczas ćwiczeń jest wyzwalany hormon znany jako dopamina /Fot. Unsplash

Poziom dopaminy zwiększa się podczas aktywności fizycznej. Dokładny mechanizm fizjologiczny leżący u podstaw tego zjawiska pozostawał do tej pory niejednoznaczny. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Portsmouth wskazują, że ma to związek z szybszym czasem reakcji. Odkrycie to może prowadzić do nowej ścieżki terapeutycznej dla zaburzeń uwarunkowanych od poziomu dopaminy w organizmie, m.in. choroby Parkinsona, schizofrenii, ADHD, uzależnień czy depresji. Szczegóły opisano w czasopiśmie The Journal of Physiology.

Czytaj też: Tak aktywność fizyczna wpływa na nasz mózg. Nie ma już żadnych wątpliwości

Dr Joe Costello z University of Portsmouth mówi:

Wiemy, że ćwiczenia sercowo-naczyniowe poprawiają funkcje poznawcze, ale dokładne mechanizmy stojące za tym procesem nie zostały dotychczas rygorystycznie zbadane na ludziach.

Dopamina to hormon kluczowy dla naszego dobrego samopoczucia

Dopamina to neuroprzekaźnik powszechnie nazywany hormonem “dobrego samopoczucia” ze względu na jego rolę w odczuwaniu przyjemności, satysfakcji i motywacji. Naukowcy zmierzyli uwalnianie dopaminy w mózgu za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), która śledzi aktywność metaboliczną i biochemiczną komórek w organizmie.

Czytaj też: Aktywność fizyczna opóźni wystąpienie tej choroby – wystarczy 6 minut dziennie

W ramach badania przeprowadzono trzy eksperymenty z udziałem łącznie 52 mężczyzn. W pierwszym uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie zadań poznawczych w spoczynku i podczas jazdy na rowerze pod kontrolą urządzenia do PET, aby zespół mógł monitorować przepływ dopaminy w ich mózgu. W drugim badaniu wykorzystano elektryczną stymulację mięśni, aby sprawdzić, czy wymuszony ruch mięśni w celu stymulacji ćwiczeń poprawi również wydajność poznawczą. Końcowy eksperyment łączył zarówno ćwiczenia dobrowolne, jak i mimowolne.

W eksperymentach, w których przeprowadzono dobrowolne ćwiczenia, poprawiła się wydajność poznawcza. Inaczej było w przypadku stosowania jedynie wymuszonej stymulacji elektrycznej.

Gdy człowiek się zmęczy, lepiej się myśli – odpowiada za to hormon znany jako dopamina /Fot. Unsplash

Dr Joe Costello dodaje:

Korzystając z nowatorskich technik obrazowania mózgu, byliśmy w stanie zbadać rolę, jaką dopamina odgrywa w poprawie funkcjonowania mózgu podczas ćwiczeń, a wyniki są naprawdę obiecujące. Nasze obecne badanie sugeruje, że hormon ten jest ważnym neuromodulatorem poprawiającym czas reakcji. Odkrycia te potwierdzają coraz większą liczbę dowodów na to, że przepisane ćwiczenia fizyczne są realną terapią wielu schorzeń na przestrzeni całego życia.

W poprzednim badaniu zespół badał związek między poziomem tlenu, wydajnością poznawczą i ćwiczeniami, aby przetestować teorię, że im więcej tlenu wdychamy podczas treningu, tym czujniejszy jest nasz mózg. Nie stwierdzono żadnych zmian w czasie reakcji danej osoby podczas jazdy na rowerze zarówno w środowisku, jak i poza nim, w środowisku o niskim poziomie tlenu (niedotlenienie).

Konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć mechanizm łączący dopaminę z wydajnością poznawczą po ćwiczeniach. Naukowcy wskazują na pewne ograniczenia obecnego badania, w tym małą liczebność próby oraz fakt, że wszyscy uczestnicy byli młodymi mężczyznami. Przyszłe badania powinny być obszerniejsze i obejmować różne populacje, w tym kobiety i osoby starsze, w dłuższym okresie.