Kobiety zdominowały świat polskich technologii. Nasi studenci docenieni w Europie przez Huawei

Kobiety coraz odważniej wkraczają do świata nowych technologii – taki wniosek można wysnuć po najnowszej edycji Huawei Seeds For The Future, czyli warsztatów dotyczących najnowszych trendów ICT. Podczas wydarzenia również grupa polskich studentów została wyróżniona przez Huawei na arenie europejskiej – zespół Hua Squad znalazł się w szóstce najlepiej ocenionych zespołów.
Kobiety zdominowały świat polskich technologii. Nasi studenci docenieni w Europie przez Huawei

Przypomnijmy, że Seeds For The Future jest cyklem warsztatów trwających kilka dni, które organizuje Huawei. Ich głównym celem jest wsparcie studentów w rozwijaniu swojej wiedzy i umiejętności w zakresie nowych technologii. W tym roku omawiano na warsztatach takie tematy jak sztuczna inteligencja, 5G, chmura obliczeniowa czy Metaverse.

Czytaj też: Polscy studenci z szansą poznania świata wielkich technologii. Dla kogo Huawei Seeds For The Future?

Bardzo pozytywnym obrazem IX edycji programu było to, że aż 68 proc. uczestników stanowiły studentki. Ponadto w tym roku zgłosiła się rekordowa liczba chętnych – 163 osoby z 40 uczelni w Polsce. To tylko świadczy o coraz większej popularności Seeds For The Future wśród najmłodszego pokolenia. Podczas otwarcia tegorocznej edycji pojawił się Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, które przekazał studentom kilka słów:

Żyjemy w świecie kontrastów – z jednej strony mamy dostęp do najnowszych technologii tego świata na wyciągnięcie ręki, z drugiej zaś stajemy twarzą w twarz z ogromnymi wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu czy niezwalczone po dziś dzień nierówności. Huawei chce dawać Wam szansę na zdobywanie wiedzy najwyższej jakości pod okiem czołowych ekspertów z branży.

IX edycja Seeds For The Future – Huawei nagrodził polskich studentów

Przedstawiciele Sensideer, ubiegłoroczni zwycięzcy Seeds for the Future; fot. Arkadiusz Dziermański – Focus.pl

Warsztaty nie polegały tylko na biernym słuchaniu – wymagały one dużego zaangażowania studentów. Organizatorzy wytypowali najaktywniejszych uczestników, którzy dostali nagrody rzeczowe od Huawei. Na najwyższym miejscu podium stanęła Marcelina Stasik z AGH w Krakowie, następnie Dominik Strama z Politechniki Warszawskiej, a z „brązem” wrócił do domu Adrian Przybysz z Collegium Da Vinci.

To nie koniec wyróżnień, bo najważniejsze dostał zespół Hua Squad – w konkursie Tech4Good organizowanym w ramach Seeds For The Future znalazł się wśród szóstki najlepiej ocenionych projektów technologicznych w Europie. Polscy studenci przygotowali aplikację „łączącą rolników i producentów żywności bezpośrednio z klientami końcowymi”.

Czytaj też: Jak nie wjechać w jelenia? Polscy finaliści głośnego konkursu zdradzili, czym okazał się ich pomysł

W zeszłym oku wśród wyróżnionych zespołów był Sensideer. Studenci wówczas opracowali aplikację do ostrzegania przez zwierzętami na drogach. Podczas tegorocznych warsztatów podzielili się wiedzą z zakresu edukacji cyfrowej i projektowania strategii technologicznych. Miejmy nadzieję, że Sensideer i Hua Squad okażą się dobrymi jaskółkami zwiastującymi prawdziwą wiosnę wśród młodego pokolenia chętnego rozwijać się w nowych technologiach.

Dwa przemyślenia z IX edycji Seeds For The Future

Arkadiusz Dziermański – Focus.pl

Miałem okazji być na gali rozpoczęcia IX edycji Seeds For The Future i bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie dwie kwestie. Gala była raczej czymś w formie luźnego wieczoru zapoznawczego dla uczestników wydarzenia, ale rozpoczynał go krótki wykład na temat sieci 5G. Byłem nieco zdziwiony tym, z jakim zaciekawieniem studenci go wysłuchali, choć zdecydowanie nie była to prosta tematyka i raczej nie dla każdego.

Alicja Tatarczuk CSR & PA manager Huawei Polska; fot. Arkadiusz Dziermański – Focus.pl

Druga rzecz dotyczy podejścia Huawei do uczestników konkursu. Mogłoby się wydawać, że dla firmy to idealna okazja na wyłowienie talentów, które w przyszłości mogłyby okazać się bardzo cennym nabytkiem np. w pracach rozwojowych. Tak przynajmniej często robią firmy amerykańskie i idealnie pasuje to do antychińskiej narracji – wielka chińska korporacja swoimi mackami oplata polskich studentów. Ale nic z tych rzeczy. Uczestnicy konkursu nie mają żadnych zobowiązań wobec Huawei, nie są też w żaden sposób agitowani na rzecz pracy w firmie. Podczas gali otwierającej wydarzenie przemawiali ubiegłoroczni zwycięzcy Seeds For The Future, którzy już znaleźli zatrudnienie w największych światowych korporacjach, ale nikt z nich nie pracował w Huawei. To bardzo ciekawe podejście ze strony firmy, którego nie każdy mógłby się spodziewać.

Więcej:Huawei