Pod tym względem powinniśmy brać z Chin przykład. Innowacyjna elektrownia już działa

Kela, największa na świecie hybrydowa elektrownia wodno-słoneczna, rozpoczęła swoją działalność. Uruchomiona w Syczuanie, może pomóc zaoszczędzić ponad 600 tys. ton węgla rocznie, łącząc dwa oblicza energii odnawialnej.
Elektrownia Kela /Fot. YouTube

Elektrownia Kela /Fot. YouTube

Kraje na całym świecie stawiają sobie za cel osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 r. Chiny mają rozmach i właśnie uruchomiły jeden z najambitniejszych projektów energetycznych na świecie, który łączy farmę fotowoltaiczną z hydroelektrownią do wytwarzania energii na dużych wysokościach. Tak powstała Kela.

Czytaj też: Elektrownia atomowa została zamknięta, ale chcą ją ponownie uruchomić. Ambitne plany zza oceanu

Elektrownia znajduje się w dorzeczu rzeki Yalong w Garzê i może w ciągu zaledwie godziny naładować do pełna 15 000 pojazdów elektrycznych o zasięgu 550 km. Ma również roczną zdolność generacyjną na poziomie 2 mld kilowatogodzin (kWh), dzięki czemu może pokryć potrzeby około 700 000 gospodarstw domowych rocznie.

Wu Di, główny inżynier projektu, mówi:

Połączenie energii słonecznej i wodnej zostało uznane za skuteczny sposób na zwiększenie stabilności projektu, ponieważ niestabilność, wahania i przerwy w wytwarzaniu energii fotowoltaicznej miały wpływ na sieć energetyczną.

Jak duża jest elektrownia Kela?

Do wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni fotowoltaicznej niezbędne jest światło, dlatego w klasycznych placówkach produkcja odbywa się w trakcie dnia i jest uzależniona od zjawisk atmosferycznych. Komponent hydroenergetyczny może pomóc regulować wszelkie niestabilności, zapewniając stabilne źródło energii niezależne od pogody.

Pomysł elektrowni fotowoltaicznej Kela powstał w Instytucie Projektowania i Badań PowerChina Chengdu w 2016 r., a budowa rozpoczęła się w lipcu 2022 r. Dokonano tego w zaledwie sześciu miesięcy i to pomimo napotkania ekstremalnie niskich temperatur. Elektrownia znajduje się na wysokości ok. 4600 m n.p.m., a to 1000 m powyżej wysokości miasta Lhasa.

Elektrownia Kela – widok z lotu ptaka /Fot. CGTN

Z powierzchnią przekraczającą 16 mln m2, Kela jest większa niż 2000 standardowych boisk piłkarskich. Zainstalowano w niej łącznie 527 000 ogniw Volty, które połączone razem przekroczyłyby długość 1400 km. Na elektrownię fotowoltaiczną zużyto prawie 50 000 ton stali i zmontowano ponad 2 mln modułów fotowoltaicznych.

Czytaj też: Ta elektrownia wodna jest jedną z najstarszych w Polsce, ale nie kończy działalności. Zostanie zmodernizowana

Będąc pierwszą fazą projektu elektrowni wodnej Lianghekou na rzece Yalong, która została oddana do użytku w marcu z całkowitą zainstalowaną mocą 3 mln kW, energia elektryczna wytwarzana przez Kela zostanie podłączona do Lianghekou, a następnie zintegrowana z siecią energetyczną.

Po połączeniu, Yalong River Clean Energy Base, o mocy zainstalowanej przekraczającej 100 mln kW i rocznej produkcji energii na poziomie około 300 mld kWh, będzie wystarczająca do obsługi 100 milionów gospodarstw domowych przez rok. To ważny krok w stronę neutralności węglowej Chin i wzór dla innych państw świata, które chcą czerpać korzyści z zielonej energii.