II wojna światowa i lata 40. w filmie

Cykl filmowy “Kogo kręci kino historyczne?” jest realizowany przez Muzeum Historii Polski (MHP) i Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS).

VII edycja przeglądu filmowego „Kogo kręci kino historyczne?” odbywa się pod hasłem: „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie” i odbędzie się w stołecznym kinie Iluzjon w dniach 5-9 czerwca.

Prezentowane filmy historyczne będą ukazywać różne wizje tego okresu historii Europy. 

Podczas przeglądu widzowie będą mogli obejrzeć filmy zagraniczne, ukazujące doświadczenia terroru, strachu i przemocy czasów wojny i okresu powojennego, jak również polskie produkcje, których reżyserzy w inny sposób i w innej epoce mierzyli się już z podobnymi doświadczeniami.

Wśród tegorocznych projekcji znalazły się m.in.: „Mecz” (reż. Andrij Maliukow), „Pejzaż” (reż. Martin Šulík), „Niedotrzymana obietnica” (reż. Jiří Chlumský) czy „Wszystko, co najważniejsze” (reż. Robert Gliński).

Tegoroczny przegląd obejmuje łącznie 9. filmów kina europejskiego z Węgier, Słowacji, Niemiec, Jugosławii, Rosji i Polski. W trakcie przeglądu przed seansem filmoznawcy będą wprowadzać w tematykę filmu.

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi będzie panel dyskusyjny „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie” z udziałem m.in. reżysera Roberta Glińskiego, Wolfganga Kohlhaase (scenarzysty filmu „Pobyt”, Niemcy) i Miklósa Tamásiego (Open Society Archives, Węgry).