Ile ćwiczyć, gdy większość dnia spędzasz siedząc?

Przebywanie w pozycji siedzącej przez większą część doby nie jest dobre dla zdrowia – to pewne. Można jednak zrównoważyć negatywny wpływ tego typu zachowań, spędzając nieco czasu na aktywności fizycznej.
Ile ćwiczyć, gdy większość dnia spędzasz siedząc?

O tym, ile dokładnie powinniśmy ćwiczyć, jeśli chcemy utrzymać nasz organizm w dobrym stanie donoszą naukowcy, którzy przeanalizowali dziewięć różnych badań obejmujących łącznie 44 370 osób z czterech krajów. Wyniki tej zbiorczej analizy trafiły na łamy British Journal of Sports Medicine.

Czytaj też: Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości

Aby nie trzymać Was zbyt długo w niepewności, już na początku zdradzimy tę naukową tajemnicę: z badań wynika, że 40 minut umiarkowanej lub energicznej aktywności fizycznej każdego dnia to odpowiednia ilość, aby zrównoważyć 10 godzin siedzenia. Gdybyście jednak nie byli w stanie znaleźć odpowiednio dużo czasu bądź chęci, to nie warto całkowicie odpuszczać: jakikolwiek ruch będzie lepszy od jego braku.

U osób aktywnych, mających około 30-40 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub energicznej intensywności, związek między długim czasem spędzonym w pozycji siedzącej a ryzykiem zgonu nie różni się znacząco od związku u osób o niewielkiej ilości czasu spędzonego w pozycji siedzącej. wyjaśniają autorzy

40 minut aktywności fizycznej może zniwelować negatywny wpływ siedzącego trybu życia

W praktyce oznacza to, że problemy wynikające ze spędzania znacznej części dnia w pozycji siedzącej można zniwelować. Warto przy tym zauważyć, iż dane były zbierane z użyciem inteligentnych urządzeń. Nie pochodziły więc z relacji uczestników, co mogłoby nieco zaburzyć finalny obraz.

W razie braku pieniędzy czy chęci na regularne wizyty na przykład na siłowni zawsze można skorzystać z alternatyw. Podkreślamy ponownie: jakakolwiek aktywność będzie lepsza niż jej brak. Warto więc rozważyć stosunkowo proste “ćwiczenia”, na przykład wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, wybranie się na zakupy pieszo a nie samochodem czy pracę w ogrodzie bądź wokół domu.

Czytaj też: Co sprawia, że ludzki mózg jest tak niezwykły?

Jeśli chodzi o oficjalne wytyczne, to Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, by w każdym tygodniu znaleźć czas na 150-300 minut ćwiczeń o umiarkowanym stopniu aktywności bądź 75-150 minut na ćwiczenia o wysokim stopniu aktywności. Można więc uznać, że zalecenia autorów przytoczonego badania, a także informacje przekazywane przez WHO są ze sobą spójne.