Inauguracja Kawiarni Historycznej w Gdańsku

Ekspedycja Orzeł Balexmetal już 27 lipca wyruszy w rejs na Morze Północne.

Członkowie Ekspedycji byli gośćmi pierwszego spotkania Kawiarni Historycznej miesięcznika Focus Historia, które odbyło się 19 lipca w Restauracji Latający Holender.

Członkowie Ekspedycji Orzeł Balexmetal

Spotkanie poprowadził Michał Wójcik – redaktor naczelny miesięcznika Focus Historia.

Cel wyprawy to odnalezienie wraku okrętu ORP Orzeł – najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego, zaginionego w 1940 roku. We wraku spoczywają ciała ponad 60 polskich marynarzy.

Ekspedycja Orzeł Balexmetal składa się z historyków i płetwonurków zrzeszonych w Morskiej Agencji Poszukiwawczej. To największa akcja poszukiwawcza w historii polskiej marynistyki. Poszukiwania potrwają 17 dni. Szanse na odnalezienie wraku okrętu członkowie ekspedycji oceniają na 90%.

Krzysztof Piwnicki
Płetwonurek CMAS, Prezes MAP, historyk. Jako płetwonurek brał udział w wydobyciu unikatowego w Europie samolotu Messerschmitt 210. Jest także instruktorem żeglarstwa i miłośnikiem gór.

Andrzej Siadek
Płetwonurek CMAS/SSI, Commercial Deep Sea Diver, szef ekipy nurków MAP. Zaczynał jako nurek w Marynarce Wojennej. Jako nurek zawodowy pracował na platformach wiertniczych i w kompaniach przewozowych m.in. w: RPA, Brazylii, USA, Gabonie, Iranie. Eksplorował wraki na całym świecie. Najgłębsze nurkowanie odbył na 320 m.

Hubert Jando
Historyk, płetwonurek SSI. Pasjonuje się badaniem historii broni podwodnej. Jest współzałożycielem MAP i współorganizatorem Ekspedycji Orzeł Balexmetal.

Piotr Surzyn
Płetwonurek CMAS, wiceprezes MAP i organizator Ekspedycji Orzeł Balexmetal. Jako płetwonurek i organizator prac podwodnych brał udział w poszukiwaniach zabytków militarnych w Polsce i na świecie.

Przemek Pietras
Płetwonurek CMAS, szef jednostki terenowej MAP, organizator i inicjator Ekspedycji Orzeł Balexmetal. Szef jednostki terenowej MAP w Warszawie. Szczególnie interesuje się nurkowaniem wrakowym i historią marynistyki.

Bartosz Wilk
Płetwonurek SSI i fotograf Ekspedycji. Jest studentem Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, instruktorem żeglarstwa i ratownikiem przedmedycznym.

Dr inż. Benedykt Hac
Kierownik pływającego Laboratorium R/V IMOR, kierownik grupy pomiarowej. Jest hydrografem międzynarodowej klasy A. Przez 10 lat był dowódcą okrętu hydrograficznego okrętu ORP “Heweliusz”. W 2000 roku przeszedł do rezerwy w stopniu komandora porucznika. Jest członkiem Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP i członkiem Rady Naukowej Instytutu Morskiego w Gdańsku.

* * *

Poszukiwania prowadzone będą we współpracy z grupą pomiarową i załogą statku badawczego IMOR – jednego z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. IMOR będzie badał dno cyfrowym sonarem i sondą. Gdy natrafią na wrak łodzi podwodnej, na dno spuszczany zostanie robot podwodny. Natomiast, kiedy ekipa natrafi na wrak ORP Orzeł, płetwonurkowie zejdą pod wodę, aby m.in. wydobyć umieszczoną na zewnątrz okrętu tablicę pamiątkową. Zostanie ona przekazana Muzeum Akademii Marynarki Wojennej.

ORP Orzeł był najnowocześniejszą jednostką morską przedwojennej Polski. Jego budowa została w całości sfinansowana ze składek społecznych. Okręt został uznany za zaginiony 11 czerwca 1940 roku. Tajemnica i okoliczności tego zdarzenia są do dzisiaj niewyjaśnione.

Następne spotkanie Kawiarni Historycznej odbędzie się 23 sierpnia.

Więcej szczegółów już wkrótce!