Od science fiction do rzeczywistości. Indie dokonały przełomu w nowoczesnej broni

W suchej, bezkresnej przestrzeni dystryktu Kurnool w stanie Andhra Pradesh Indie dokonały cichej rewolucji zbrojeniowej. Pośród kurzu i upału niewidzialne wiązki energii ukształtowały przyszłość wojny, a to wszystko to wcale nie science fiction, a najnowsze technologie obronne.
Od science fiction do rzeczywistości. Indie dokonały przełomu w nowoczesnej broni

Koncepcja użycia energii jako broni od dawna fascynuje strategów wojskowych. Teraz, dzięki znacznym postępom w dziedzinie broni skierowanej energii, ta wizja staje się rzeczywistością. Najnowsze osiągnięcia Indii w tej dyscyplinie stanowią istotny krok naprzód w rozwoju zdolności obronnych kraju.

Mk-II(A), czyli dlaczego najnowsza broń laserowa Indii zmienia zasady walki

Indyjska Organizacja Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO) z powodzeniem przetestowała w kwietniu 2025 roku laserową broń energii skierowanej Mk-II(A) na krajowym poligonie otwartym w Kurnool. Ten system o mocy 30 kilowatów wykazał zdolność wykrywania, śledzenia i neutralizacji zagrożeń powietrznych, a w tym dronów skrzydlatych i nawet całych rojów latających bezzałogowców w zasięgu do 5 kilometrów.

Czytaj też: Przybrzeżny kolos obroni Rosjan. Nowe A-222M Bereg rozstawione

System Mk-II(A) integruje w sobie zaawansowane czujniki elektrooptyczne i podczerwieni z systemami radarowymi, zapewniając kompleksową świadomość sytuacyjną. Zastosowana w nim adaptatywna optyka kompensuje zakłócenia atmosferyczne, co umożliwia precyzyjne namierzanie celów, podczas gdy modułowa konstrukcja pozwala na instalację systemu na różnych platformach, bo od pojazdów naziemnych po okręty wojenne.

Czytaj też: Najpotężniejszy laser wzmocni nuklearną potęgę USA

Udane testy Mk-II(A) plasują Indie w elitarnym gronie państw (obok USA, Chin czy Rosji), które dysponują bronią laserową dużej mocy. Ten postęp zwiększa zdolność kraju do przeciwdziałania nowym zagrożeniom, takim jak tanie drony czy systemy elektronicznego zwiadu. To oczywiście nie koniec, bo w przyszłości DRDO planuje opracowanie jeszcze potężniejszych systemów, a w tym 300-kilowatowego lasera Surya zdolnego do neutralizacji pocisków i dronów o dużej prędkości na większych dystansach. W kraju trwają również prace nad miniaturyzacją systemów w celu ich integracji z platformami powietrznymi i satelitami, co dodatkowo zwiększy potencjał obronny Indii.

Pomimo znacznych postępów w zakresie broni energetycznej, nie możemy zapominać, że nie jest to idealne uzbrojenie. Warunki atmosferyczne, takie jak mgła, kurz czy deszcz, wpływają na skuteczność działania lasera. Ponadto ciągle pojawiają się pytania etyczne dotyczące użycia broni energii skierowanej, a to zwłaszcza pod kątem potencjalnego nadużycia. Musimy też pamiętać, że laser ma jedną wielką wadę w porównaniu do np. wykorzystywania pocisków przeciwlotniczych – musi widzieć cel, zanim go zniszczy.

Czytaj też: Odważne stwierdzenie, czyli jak Chiny będą trzymać lotnictwo USA na smyczy

Zaangażowanie Indii w rozwój broni energii skierowanej, czego dowodem jest Mk-II(A), stanowi istotny krok w kierunku modernizacji krajowego arsenału obronnego. W miarę rozwoju technologii integracja takich systemów będzie odgrywać kluczową rolę w przeciwdziałaniu współczesnym zagrożeniom, a jeśli chcecie przeczytać,co jest już tu i teraz, to zapraszam Was do artykułu “Arsenał Indii i Pakistanu. Największa rywalizacja militarna Azji zamienia się w realną wojnę“.