A-222M Bereg w rękach Rosjan to przykład ewolucji nadbrzeżnej artylerii
A-222 Bereg7 maja 2025 roku rosyjskie media państwowe potwierdziły dostarczenie zmodernizowanego systemu artylerii nadbrzeżnej A-222M Bereg do Floty Pacyfiku. To nowoczesne rozwiązanie stanowi istotne ulepszenie względem swojego pierwowzoru z czasów ZSRR, a więc starego już systemu A-222 Bereg. Ten został opracowany w latach 80. jako system szybkiego reagowania wobec zagrożeń morskich z automatycznym działem kalibru 130 mm o zasięgu do 22 km i następnie umieszczony na podwoziu MAZ-543 8×8. W skład systemu wchodził z kolei radar i głowice elektrooptyczne do autonomicznego wykrywania, śledzenia i zwalczania celów nawodnych.
Czytaj też: Najpotężniejszy laser wzmocni nuklearną potęgę USA

Nowy A-222M zachowuje koncepcję mobilności i siły ognia, lecz zamiast działa kalibru 130 mm, doczekał się nowocześniejszej armaty kalibru 152 mm, która to została osadzona na podwoziu MAZ-543M. Zmiana ta pozwala na zwiększenie zasięgu skutecznego ognia do 50 km, a więc ponad dwukrotnie więcej niż wcześniej. Dodatkowo system może wykorzystywać amunicję precyzyjną Krasnopol, czyli rodzaj amunicji naprowadzany laserowo lub przy wsparciu latających dronów. Pociski te znane są z wysokiej precyzji rażenia zarówno celów statycznych, jak i ruchomych.
Czytaj też: Odważne stwierdzenie, czyli jak Chiny będą trzymać lotnictwo USA na smyczy

Rozmieszczenie systemu A-222M Bereg w obrębie Floty Pacyfiku wskazuje na rosnące znaczenie ochrony rosyjskich wybrzeży w rejonie o intensyfikującej się aktywności militarnej. Flota, której siedziba mieści się we Władywostoku, odpowiada bowiem za obronę wschodniej granicy morskiej Rosji, zabezpieczenie morskich szlaków komunikacyjnych oraz ochronę interesów gospodarczych, a w tym łowisk i infrastruktury energetycznej.
Czytaj też: Miał być niczym F-35 w II wojnie światowej. Teraz Reppū powróci w technologicznej chwale
Systemy takie jak A-222M umożliwiają wspieranie działań połączonych wzdłuż wybrzeża i to także w rejonach spornych. Czas osiągnięcia gotowości bojowej tego systemu ma wynosić zaledwie 5 minut, a wysoka szybkostrzelność czyni z tego systemu skuteczną odpowiedź na potencjalne desanty lub wtargnięcia jednostek morskich. Samo wprowadzenie A-222M Bereg do służby pokazuje dążenie Rosji do wzmocnienia asymetrycznych zdolności w zakresie obrony morskiej. W sytuacji, gdy nadbrzeżne strefy konfliktu zyskują na znaczeniu, mobilne i precyzyjne systemy artyleryjskie takie jak A-222M mogą stanowić niedrogą, lecz bardzo skuteczną linię obrony przed zagrożeniami konwencjonalnymi i hybrydowymi.