Inwazja cykad

W maju w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od 17 lat odbędzie się zjawiskowy koncert cykad

W maju w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od 17 lat odbędzie się zjawiskowy koncert cykad
Zamieszkują wschodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej. Żyją bardzo długo w porównaniu do innych owadów i odznaczają się dużą regularnością pojawiania się  i masowością. W okresie wyroju może się ich pojawiać nawet do 1,5 miliona na akr powierzchni. Właśnie dlatego w Stanach Zjednoczonych powszechnie nazywane są 17-letnią szarańczą.
Cykady wieloletnie przez 17 lat żyją w ziemi. Na przełomie maja i czerwca masowo wychodzą na powierzchnię. Po przepoczwarzeniu żyją około 30 dni. Cały ten okres jest poświęcony na rozmnażanie. Po zakończeniu okresu godowego samce słabną i umierają. Samice żyją kilka dni dłużej, po to by złożyć jaja.
Przez 30 dni życia daje się słyszeć charakterystyczną “pieśń zalotną” samców. Siła brzmienia owadów często przekracza 100 dB, dlatego w tym okresie wiele wydarzeń jest podporządkowana życiu owadów.  
W związku z rozpoczętym na przełomie maja i czerwca 2007 wylęgiem w północnych obszarach stanu Illinois organizatorzy festiwali muzycznych w parku Ravinia odwołali niektóre koncerty symfoniczne. Tymczasem owady zgotowały ludziom niespodziankę i zaczęły wylęgać się masowo dopiero w lipcu, przy czym do największego natężenia doszło w połowie tego miesiąca.