iPhone pomoże badać Parkinsona

Firma Apple zaprezentowała najnowszą platformę Reaserch Kit, która zamieni smartfona w przenośne centrum diagnostyczne.

Nową platformę zaprezentowano podczas konferencji. Apple Research Kit posłuży do zbierania danych medycznych, które będą następnie posłużą lekarzom i naukowcom w procesie diagnostycznym i badaniach naukowych. Platforma będzie dostępna na licencji Open Source, a więc wszystkie zespoły badawcze będą mogły wykorzystywać te dane do swoich badań. 

Aplikacje mają pomóc w zbieraniu danych na temat stanu zdrowia m.in. pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona, cukrzycę, astmę, chorobę wieńcową i raka piersi. Powstają one we współpracy z czołowymi uczelniami i szpitalami, głównie z USA.

Zaletą aplikacji ma być jej niezwykła precyzyjność oraz poufność. Dane na temat zdrowia iPhone zbierze za pomocą m.in.  akcelerometru, mikrofonu czy czujnika GPS. Na tej podstawie lekarze będą mogli wyciągać wnioski nie tylko na temat kondycji fizycznej, ale też psychicznego zdrowia użytkownika.

Przedstawiciele Apple podkreślają, że w Research Kit to użytkownik sam zadecyduje, komu i w jaki sposób chce udostępniać zebrane informacje. – Mamy świadomość, że dane medyczne są niezwykle wrażliwe, dlatego wyraźnie podkreślamy, że firma Apple nie będzie miała do nich dostępu – podkreślił Jeff Williams z Apple. 

Czytaj więcej: