Ten pocisk ma omijać każdą obronę przeciwlotniczą. Iran pochwalił się nową bronią

Iran postanowił postarać się o skierowanie światowych reflektorów na siebie, prezentując Fattah-2. Broń, która ma nie robić sobie nic z obrony przeciwlotniczej.
Ten pocisk ma omijać każdą obronę przeciwlotniczą. Iran pochwalił się nową bronią

Iran zaprezentował zaawansowany pocisk hipersoniczny Fattah-2

Systemy przeciwlotnicze to jedne z najbardziej zaawansowanych, a przy tym drogich instalacji, które to mają za zadanie chronić konkretne obszary przed różnymi rodzaju maszynami lotniczymi i pociskami. Tyle tylko, że pewna rozwijana aktualnie przez USA, Chiny czy Rosję broń jest projektowana tak, aby omijać każdą obronę przeciwlotniczą. Na tym właśnie zależy również Iranowi, który ogłosił powstawanie pocisku hipersonicznego Fattah-2, czyli zaawansowanej broni do przeprowadzania ataków na cele naziemne, prezentując ją w ostatnim czasie podczas wizyty Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

Czytaj też: Iran buduje bezzałogową wersję swojego myśliwca stealth. To ma być prawdziwy skok jakościowy

Jak donosi irańska agencja prasowa Tasnim, Fattah-2 jest wyposażony w hipersoniczną głowicę manewrową (HGV), która to umożliwia pociskowi wykonywanie niezwykle zwinnych manewrów przy prędkościach hipersonicznych. Te możliwości sprawiają, że pocisk jest w stanie nie tylko przeprowadzać celne ataki, ale również omijać systemy przeciwlotnicze celu. Dlatego właśnie broń hipersoniczną zwykło określać się momentami mianem “nowych atomówek”, a to dlatego, że w połączeniu z nierzadko wysokim zasięgiem, jest niczym środek idealny do odstraszania wrogów.

Czytaj też: Iran kopiuje Amerykanów. Ich najnowszy dron może latać przez 24 godziny

Fattah-2 to nic innego, jak rozwinięta wersja zaprezentowanego w połowie bieżącego roku pocisku Fattah. Tyle tylko, że ten oryginalny Fattah to pocisk dwustopniowy o zasięgu 1400 km i rozwijanej prędkości na poziomie 16000 km/h (Mach 13), a nie przykład hipersonicznej broni typu HGV, która to wnosi bojowego możliwości Iranu na zupełnie nowy poziom. Przynajmniej w teorii, bo choć Fattah-2 na papierze rzeczywiście zalicza się do jednych z najnowszych i najbardziej zaawansowanych systemów broni w dzisiejszych czasach, to musimy pamiętać, że Iran ma już na koncie kłamstwa w kwestii swojego technologicznego zaawansowania.