Iran buduje bezzałogową wersję swojego myśliwca stealth. To ma być prawdziwy skok jakościowy

Iran rozwija swoją flotę, tym razem o bezzałogową wersję myśliwca Qaher-313. Znajduje się on już w końcowej fazie rozwoju i zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach. Iran zapewnia, że to będzie prawdziwy skok jakościowy w stosunku do istniejących jednostek, ale niezależni eksperci mają pewne wątpliwości.
Qaher-313 /Fot. Wikimedia Commons

Qaher-313 /Fot. Wikimedia Commons

AIO F-313 Qaher/Qaher-313 (Zdobywca) to prototypowy myśliwiec, który został zaprezentowany podczas 34. rocznicy rewolucji islamskiej, na początku bieżącego roku. Pokazano pełnowymiarowy i rzekomo sprawny model, choć niektórzy twierdzą, że to była tylko niefunkcjonalna atrapa.

Władze Iranu od początku twierdziły, że Qaher-313 będzie produkowany w dwóch wariantach, a wreszcie potwierdzono, że jedną z nich ma być jednostka bezzałogowa. Dron ma dysponować podobnymi parametrami, co ujawniony już myśliwiec i stanowić prawdziwy “skok jakościowy” dla możliwości obronnych kraju. Nie wiadomo, co dokładnie to oznacza, ale Qaher-313 będzie “od A do Z zbudowany w Iranie”, czym może konkurować z dużo mocniejszymi samolotami, np. amerykańskimi.

Czytaj też: Iran kopiuje Amerykanów. Ich najnowszy dron może latać przez 24 godziny

Afshin Khajeh Fard, szef Iran Aviation Industries Organization (IAIO), mówi:

Ten projekt jest budowany w dwóch wersjach, z których jedna jest bezzałogowym statkiem powietrznym i zostanie zaprezentowana w nadchodzących miesiącach.

Iran chwali się Qaher-313, ale czy jest czym?

Główną zaletą załogowego Qaher-313 jest wykorzystanie technologii stealth, futurystyczny kształt maszyny i zmienna geometria przednich skrzydeł. Według informacji irańskich władz, tylko trzy państwa na świecie są zdolne do zbudowania podobnej jednostki.

Czytaj też: Iran ujawnił tajemnicę swojego nowego okrętu wojennego. W 400 sekund do celu

Ahmad Wahidi, minister spraw wewnętrznych Iranu, wyjaśnia:

Ten samolot o futurystycznym kształcie ma bardzo małą skuteczną powierzchnię odbicia oraz może operować na bardzo niskim pułapie. Jest przystosowany do startu i lądowania na krótkich pasach startowych oraz jest zdolny do wykorzystania produkowanego w Iranie lotniczego uzbrojenia.

Qaher-313 może przenosić dwie bomby o masie ponad 900 kg oraz wiele mniejszych inteligentnych pocisków kierowanych lub co najmniej sześć pocisków powietrze-powietrze typu PL-12. Zaprezentowany prototyp wydaje się przypominać Boeinga Bird of Prey i Lockheed Have Blue. Samolot może być potencjalnie napędzany zmodyfikowanymi wariantami silników turboodrzutowych General Electric J85, o których wiadomo, że są w posiadaniu Iranu. Iran twierdzi, że zaprojektował samolot przy użyciu trójwymiarowego interaktywnego oprogramowania CATIA i przetestował go przy użyciu różnych programów symulacyjnych.

Iran ma już myśliwiec Qaher-313, ale buduje jego bezzałogową wersję /Fot. IAIO

Afshin Khajeh Fard tłumaczy:

W ciągu ostatnich czterdziestu lat IAIO naprawiało i remontowało wszystkie samoloty, które zostały uziemione. Dziś wszystkie bomby i pociski instalowane na myśliwcach są wyposażone w systemy laserowe i precyzyjne, więc musimy się trzymać tych wytycznych. Kiedyś Iran dysponował trzema typami samolotów, ale dziś do floty kraju dodano dziewięć kolejnych, w tym myśliwce wschodnie i europejskie.

Bezzałogowy Qaher-313 zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku, a niektórzy mówią nawet, że dojdzie do tego już w przyszłym miesiącu. Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad potwierdził, że załogowy Qaher-313 wykonał już tysiące godzin lotów i jest w pełni funkcjonalny, ale mało kto w to wierzy.