Iran ujawnił tajemnicę swojego nowego okrętu wojennego. W 400 sekund do celu

Iran poinformował, że umieści pociski hipersoniczne na niszczycielu Danavand-2. Nie jest to dobra wiadomość, zwłaszcza że napięcie na Bliskim Wschodzie cały czas rośnie.
Pocisk hipersoniczny – zdjęcie poglądowe

Pocisk hipersoniczny – zdjęcie poglądowe

Dowódca irańskiej marynarki wojennej, kontradmirał Shahram Irani ogłosił, że pociski hipersoniczne zostaną zainstalowane na irańskim niszczycielu Damavand-2, który wkrótce trafi do służby. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, dołączy on do floty marynarki wojennej na Morzu Kaspijskim.

Czytaj też: Iran prezentuje swój pierwszy hipersoniczny pocisk balistyczny. Nie wszystkim się to podoba

Zdaniem kontradmirała, “cały sprzęt zainstalowany na wszystkich innych niszczycielach zostanie z czasem zaktualizowany”. Komunikat ten pojawił się niecały miesiąc po zaprezentowaniu swojego pierwszego pocisku hipersonicznego – Fattah – opracowanego przez specjalistów IRGC Aerospace Force. Nie wiadomo, czy na niszczycielach zostaną zainstalowane pociski Fattah, czy też może jakaś ich zmodyfikowana wersja.

Iran wyposaża niszczyciele w pociski hipersoniczne

Pociski Fattah mogą latać z prędkością Mach 5, czyli pięć razy szybciej od prędkości dźwięku i po złożonej trajektorii, co utrudnia ich przechwycenie. Mają one zasięg 1400 km, a dzięki stałym materiałom pędnym, cechują się wysoką manewrowością. Chociaż zachodni komentatorzy uznali prezentację pocisków za “nieszkodliwą”, Teheran insynuował uderzenie w swojego głównego przeciwnika w regionie.

Wkrótce po zaprezentowaniu pierwszego pocisku hipersonicznego, Iran umieścił w stolicy kraju, Teheranie, prowokacyjny billboard przedstawiający pocisk Fattah.

Bilboard na ulicach Teheranu w Iranie z przerażającym przekazem: 400 sekund do celu

W irańskiej telewizji państwowej krążyły materiały propagandowe, które sugerowały, że pocisk może ominąć nawet najbardziej zaawansowane systemy antybalistyczne, w tym słynną Żelazną Kopułę.

To wywołało eskalację napięć w regionie i wzajemne pogróżki słowne. Producent systemów obronnych – Rafael Advanced Defense Systems – ogłosił, że pracuje nad nowym pociskiem przechwytującym o nazwie Sky Sonic, skierowanym wyłącznie na zagrożenie hipersoniczne.

Niszczyciel klasy Damavand /Fot. Teheran Times

Iran nie podał harmonogramu, kiedy jego niszczyciel Damavand-2 zostanie wyposażony w pociski hipersoniczne. Ciekawe jest to, że amerykańska armia również planuje wyposażyć swoje fregaty klasy Zumwalt w pociski hipersoniczne. US Navy zamierza przeprowadzić test pocisku hipersonicznego wystrzelonego z niszczyciela pocisków kierowanych USS Zumwalt w grudniu 2025 roku.

Czytaj też: Iran pokazał drona Zhubin. Problem w tym, że wygląda aż za bardzo podobnie do polskich bezzałogowców

Iran jest w trakcie końcowych testów niszczycieli klasy Damavand, które wkrótce mają dołączyć do marynarki wojennej. Mogą one przenosić śmigłowce, rakiety ziemia-powietrze, torpedy i działa przeciwlotnicze. Okręty są również wyposażone w sprzęt do walki elektronicznej. Jeśli zostaną wyposażone w pociski hipersoniczne, będą jeszcze bardziej śmiercionośne.