Grobowiec z epoki brązu miał przepaść na zawsze. Cudem udało się go odnaleźć 

W połowie XIX wieku doszło do zniknięcia grobowca pochodzącego z epoki brązu. Dzięki szkicowi sprzed lat udało się go jednak zlokalizować ponownie.
Grobowiec z epoki brązu miał przepaść na zawsze. Cudem udało się go odnaleźć 

Cała historia rozegrała się na wybrzeżu Irlandii, na terenie hrabstwa Kerry. Właśnie tam znajduje się Altóir na Gréine, czyli liczący nawet cztery tysiące lat grobowiec. Położony na wzgórzu niedaleko wioski Ballyferriter, został naszkicowany w 1838 roku. Autorką ówczesnego rysunku była arystokratka Georgiana Chatterton, która odwiedziła te tereny w pierwszej połowie XIX wieku.

Czytaj też: Miał być hiszpański mnich, a okazało się, że to ktoś zupełnie inny. Zaskakująca tożsamość zmarłego człowieka wreszcie ujawniona

14 lat po tej wizycie antykwariusz Richard Hitchcock ogłosił, że grobowiec został rozebrany i wywieziony. Wydawało się, że złodzieje postanowili wykorzystać zabrane materiały w celach budowlanych. I choć przez długi czas panowało przekonanie, że ten niezwykły obiekt przepadł na zawsze, a wraz z nim potencjalne informacje na temat epoki brązu na terenach dzisiejszej Irlandii, to niedawno doszło do przełomu.

Stał za nim Billy Mag Fhloinn, który brał udział w projekcie mającym na celu mapowanie archeologiczne. Wykonane w okolicach Ballyferriter nagrania zostały przekonwertowane do formy skanu 3D. Analiza tego ostatniego materiału sprawiła, że Fhloinn dostrzegł kamień zaskakująco podobny do tego, który pojawił się na szkicu autorstwa Georgiany Chatterton.

Grobowiec znaleziony po ponad 180 latach mógł powstać w okresie od 2500 do 2000 roku p.n.e.

Dokładniejsze ekspertyzy, w których wzięli udział eksperci, doprowadziły do identyfikacji tzw. grobowca klinowego pochodzącego z wczesnej epoki brązu. Jego datowanie sugeruje, jakoby była mowa o obiekcie powstałym między 2500 a 2000 rokiem p.n.e. Co ciekawe, takich grobów na terenie Irlandii jest więcej, a większość z nich wskazuje na zachód lub południowy zachód. Z tego względu można uznać, iż ich ustawienie było związane z kosmologicznym rozumieniem świata.

Czytaj też: Ma dwanaście ścian i niezrozumiałe przeznaczenie. Archeolodzy znaleźli kolejny tajemniczy obiekt

Niestety nie wiadomo, kto doprowadził do zniszczenia grobu. Pewne jest natomiast to, że po długiej przerwie – wynoszącej ponad 180 lat – archeolodzy ponownie poznali lokalizację miejsca pochówku wywodzącego się z epoki brązu. Co ciekawe, w myśl jednej z teorii tego typu groby były przeznaczone dla osób związanych z… wydobyciem miedzi. Podobne znajdowano na północnym wybrzeżu Francji.