Ma dwanaście ścian i niezrozumiałe przeznaczenie. Archeolodzy znaleźli kolejny tajemniczy obiekt

Do zadziwiającego znaleziska doszło na terenie Wielkiej Brytanii. Właśnie tam archeolodzy-hobbyści odnaleźli dwunastościenny obiekt, którego pochodzenie sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Naukowcy od lat głowią się nad potencjalnym zastosowaniem tego typu artefaktów.
Ma dwanaście ścian i niezrozumiałe przeznaczenie. Archeolodzy znaleźli kolejny tajemniczy obiekt

Rozmiarami przedmiot ten przypomina grejpfruta, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że do tej pory udało się zlokalizować ponad sto tego typu obiektów. Niektóre były nawet mniejsze i wielkością przywodziły na myśl piłki golfowe. Co istotne, takie odkrycia tyczą się głównie północno-zachodniej Europy i wywodzą się z czasów rzymskich, dlatego można przypuszczać, że tajemnicze dwunastościany były w jakiś sposób powiązane ze słynnym imperium.

Czytaj też: Miał być hiszpański mnich, a okazało się, że to ktoś zupełnie inny. Zaskakująca tożsamość zmarłego człowieka wreszcie ujawniona

W przypadku najnowszego znaleziska, które miało miejsce na polu niedaleko wioski Norton Disney, mowa o dobrze zachowanym przedmiocie. O ile część poprzednich przetrwała w znacznie gorszym stanie, tak ten zachował się do czasów współczesnych w jednym kawałku. Poza tym w pobliżu znajdował się otwór w ziemi, z którego wyciągnięto rzymskie monety i broszki, co stanowi kolejne potwierdzenie, że chodzi o pamiątki po czasach rzymskich.

Jeśli chodzi o ogół tego typu znalezisk, to ich datowanie sięga okresu od I do III wieku. Jak na razie znajdowano je wyłącznie na północnych obszarach tego, co dawniej nazywało się Cesarstwem Rzymskich. Wśród archeologów pojawił się nawet termin używany do określania tych zagadkowych przedmiotów: dwunastościany galijsko-rzymskie. Stanowi to oczywiście odniesienie do przedstawicieli plemion zamieszkujących dawniej te tereny.

Artefakty o nieokreślonym jeszcze przeznaczeniu mają formę 12-ściennych metalowych skorup. Zazwyczaj wytwarzano je z brązu, a w miejscu łączeń znajdują się charakterystyczne kulki. Nie da się ukryć, że przedmioty te mogą przywodzić na myśl na przykład uproszczone modele wirusów. Trudno jednak wyobrazić sobie, by takie było ich przeznaczenie. Niestety, eksperci zajmujący się tym tematem nie potrafią udzielić jednoznacznych odpowiedzi na pytania o przeznaczenie dwunastościanów.

Znaleziony w Anglii obiekt jest dwunastościanem, który zdaniem archeologów był powiązany z czasami Cesarstwa Rzymskiego

Jakie warianty są rozpatrywane? Opcji jest wiele, poczynając od dziecięcych zabawek, przez rodzaj amunicji, przyrządy do obserwacji nieba, aż po dalmierze. Żaden ze scenariuszy nie wydaje się bardziej prawdopodobny od pozostałych, choć w międzyczasie pojawiła się pewna intrygująca teoria. Jako że dwunastościany znajdowano także w grobach i występują na terenach zamieszkiwanych dawniej przez barbarzyńskie plemiona, to nie można wykluczyć, że były one elementem lokalnych wierzeń.

Czytaj też: Broń barbarzyńców znaleziona w Polsce. Archeolodzy weszli w posiadanie obiektów z czasów Jezusa

Magia była zakazana w prawie rzymskim, ale wśród ludów północy wyglądało to zupełnie inaczej. Odkrycie z Anglii jest dość wyjątkowe, gdyż poprzednie często były niepowiązane z jakimikolwiek stanowiskami archeologicznymi. W tym przypadku było natomiast inaczej, ponieważ w okolicy udało się wydobyć artefakty z epoki żelaza pochodzące sprzed panowania rzymskiego, a także setki fragmentów rzymskiej ceramiki z II i III. Poza tym niedaleko wioski znajdują się pozostałości rzymskiej willi.