Isaac Newton zmarł w 1727 roku. Niemal 300 lat później możemy zobaczyć, jak wyglądał

Podobizny Newtona możemy kojarzyć już z etapu nauczania podstawowego, kiedy to słynny Anglik pojawiał się we wszelkiego rodzaju podręcznikach. Czym innym były jednak obrazy, a czym innym dokładna rekonstrukcja jego twarzy.
Isaac Newton zmarł w 1727 roku. Niemal 300 lat później możemy zobaczyć, jak wyglądał

Właśnie taka powstała dzięki połączeniu starych rzeźb i współczesnych technik. XVII i XVIII-wieczny naukowiec doczekał się własnych popiersi, obrazów, rycin i licznych opisów tekstowych. Tego typu materiały pochodzą z wielu różnych okresów życia badacza, dlatego współcześni specjaliści od obróbki cyfrowej mieli stosunkowo łatwe zadanie.

Czytaj też: Ojciec genetyki wyjęty z grobu po prawie 150 latach. Jego ciało skrywa pewne tajemnice

Jedną z charakterystycznych cech wyglądu Newtona był bez wątpienia jego wydatny nos, który pojawił się także na najnowszej rekonstrukcji. Była ona możliwa dzięki maskom pośmiertnym, tworzonych dawniej na rzecz zmarłych wywodzących się z ówczesnych elit. Przedstawiciele szlachty czy członkowie rodziny królewskiej często korzystali z tego typu zabiegów (choć, biorąc pod uwagę fakt, iż zazwyczaj czyniono to po śmierci, to ich udział w całym procesie był bierny).

Aby powstała maska pośmiertna, twarz zmarłej osoby umieszczano w wosku lub gipsie. W ten sposób tworzyłą się podobizna, odwzorowująca nawet niewielkie anatomiczne szczegóły. Z takich zabiegów korzystali również artyści czy naukowcy, z Newtonem na czele. Maska stanowiła idealny wstęp do rozpoczęcia pracy przez rzeźbiarzy, którzy mogli wykorzystać ją do utworzenia popiersia zmarłego. 

Isaac Newton był jedną z najważniejszych postaci w historii nauki

W przypadku Newtona prawdopodobnym twórcą masek był Michael Rysbrack. Jedna z nich trafiła do Louisa-François Roubiliaca, będącego francuskim rzeźbiarzem odpowiedzialnym za stworzenie marmurowego popiersia Newtona. Dzieło sztuki trafiło z czasem do Trinity College w Cambridge, gdzie znajduje się do dziś. 

Czytaj też: Tak mógł wyglądać Kuba Rozpruwacz. Jego podobizna odnalazła się w niespodziewanych okolicznościach

Sama maska posłużyła natomiast do stworzenia cyfrowego, trójwymiarowego modelu. Co ciekawe, naukowcy wykorzystali w tym celu urządzenie… Xbox Kinect. Newton byłby zapewne zadowolony z faktu, iż do rekonstrukcji jego twarzy użyto zaawansowanej (przynajmniej w momencie prowadzenia prac) technologii. Angielski uczony jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci w historii nauki, przez niektórych uznawany za figurę pokroju Alberta Einsteina. Na uwagę z pewnością zasługuje jego niesamowita wszechstronność, ponieważ Newton odnosił sukcesy nie tylko w dziedzinie fizyki, ale również w astronomii, matematyce czy… polityce.