Tak mógł wyglądać Kuba Rozpruwacz. Jego podobizna odnalazła się w niespodziewanych okolicznościach

Kuba Rozpruwacz wzbudzał postrach w XIX-wiecznej Anglii. Ukrywający się pod tym pseudonimem seryjny morderca pozostał jednak nieuchwytny.
Tak mógł wyglądać Kuba Rozpruwacz. Jego podobizna odnalazła się w niespodziewanych okolicznościach

Jego mroczna seria rozpoczęła się w 1888 roku, kiedy to Kuba Rozpruwacz dokonał prawdopodobnie pierwszego morderstwa. Od 3 kwietnia 1888 do 13 lutego 1891 roku przypisano mu co najmniej jedenaście zabójstw, choć w rzeczywistości mogło ich być nawet więcej. Jego ofiarami padały kobiety, a śledczy zauważyli, że z każdym atakiem morderca stawał się coraz bardziej brutalny.

Czytaj też: Eksplozja nuklearna bez CGI. Christopher Nolan ma bardzo ambitne plany 

Wśród podejrzanych znalazł się nawet nasz rodak, Seweryn Kłosowski, który “zasłynął” z oskarżeń o otrucie swoich trzech żon. Prawdopodobnym winowajcą wydawał się też okoliczny rzeźnik: kiedy umieszczono go w zakładzie psychiatrycznym (w związku z innymi wydarzeniami) ataki ustały. Część śledczych sugerowała natomiast, iż winnego należy szukać wyżej, w bardziej elitarnych warstwach społeczeństwa. Pomimo domysłów nigdy nie udało się jednak jednoznacznie stwierdzić, kim naprawdę był Kuba Rozpruwacz.

Kuba Rozpruwacz odpowiadał za morderstwa z końcówki XIX wieku

Ponad 130 lat później mogło dojść do potencjalnego przełomu. Archiwiści znaleźli bowiem laskę, która prawdopodobnie przedstawia podejrzanego w sprawie XIX-wiecznych zabójstw. Przedmiot został pierwotnie przekazany na ręce Fredericka Abberline’a, głównego inspektora londyńskiej policji metropolitalnej, który prowadził śledztwo dotyczące Kuby Rozpruwacza.

Na laskę po latach natrafili pracownicy College of Policing, którzy sortowali artefakty związane z pamiątkami policyjnymi przeniesionymi do magazynu. I choć trudno na podstawie drewnianego rzeźbienia wywnioskować, kim dokładnie był morderca z końcówki XIX wieku, to bez wątpienia jest to klimatyczne znalezisko, pozwalające na krótko powrócić do mrocznego okresu z życia Londynu.

Czytaj też: Co zabiło Czarnego Księcia? Raczej nie przewlekła czerwonka, jak uważaliśmy do tej pory

Znalezienie tej laski było dla nas ekscytującym momentem. Kuba Rozpruwacz jest jedną z największych i najbardziej niesławnych spraw dotyczących morderstw w naszej historii, a jego zbrodnie były znaczące w torowaniu drogi dla nowoczesnej policji i kryminalistyki, ponieważ sprawiły, że policja zaczęła eksperymentować i rozwijać nowe techniki, próbując rozwiązać te sprawy, na przykład poprzez zabezpieczenie miejsca zbrodni, profilowanie i fotografię. podsumowuje Antony Cash z College of Policing