Przygotowanie

Po przeczytaniu tego akapitu zamknij czasopismo i spróbuj poznać je jeszcze raz. Obejrzyj je dokładnie, zaczynając od okładki, zdjęć, tytułów, koloru i rodzaju czcionki. Zobacz, co jest z tyłu tej okładki, w jakich kolorach, zauważ nawet to, co jest napisane poziomo i małym drukiem. Czy to wszystko ci się podoba? Przewertuj pismo. Jaki ma zapach? Jakie jest w dotyku? Otwórz je na pierwszej stronie i szybko oglądaj kartka po kartce. Zobacz, gdzie jest spis treści, kto je tworzy, czy znajduje się w nim dużo zdjęć, jaki ma format, jakie części i działy. Po przejrzeniu wróć do spisu treści i zobacz, gdzie znajdziesz to, co najbardziej cię interesuje.

Załóżmy, że wybrałeś tekst o szybkim czytaniu, więc również obejrzyj go w całości. Zwróć uwagę, na jakie części został podzielony, przeczytaj śródtytuły, zobacz, które słowa i zdania w tekście zostały wyróżnione. Czy zamieszczone zdjęcie rzeczywiście kojarzy ci się z szybkim czytaniem? Przypomnij sobie teraz, co już wiesz na ten temat. Możesz to zapisać. A teraz wypisz wszystkie pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedź po przeczytaniu artykułu, np. na czym polega szybkie czytanie, jak działa mózg, gdy czytam, jakie ćwiczenia pomogą mi zwiększyć tempo czytania, czy ten tekst przekona mnie w ogóle, że można czytać szybciej i ze zrozumieniem.

Po co to wszystko? Po to, żeby zrobić mózgowi rozgrzewkę przed właściwą pracą, pobudzając jak najwięcej zmysłów i wywołując emocje. Pytania, które zadajesz, wyznaczają ci cel czytania, co pomaga skoncentrować się na tekście. Postępuj w ten sposób z każdą książką czy artykułem, jaki zamierzasz przeczytać, a twój mózg będzie przygotowany do szybkiego biegu w wyznaczonym przez ciebie kierunku.

 

Rozgrzewka

Tak jak dobry sportowiec rozgrzewa ciało przed startem po olimpijskie złoto, tak ty rozgrzej oczy przed czytaniem i zdobywaniem nowej wiedzy. To proste: stań lub usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i głowę, patrz przed siebie. Nie ruszając głową, spójrz w prawo i zauważ najbardziej skrajny punkt po tej stronie. Teraz w lewo i też zidentyfikuj jeden skrajny punkt. Masz już? Więc, jak najszybciej, przenoś wzrok raz na prawy, raz na lewy skrajny punkt. Pamiętaj, twoja głowa pozostaje nieruchoma. Spójrz po 10 razy na każdy z punktów.

Podobnie, trzymając głowę nieruchomo, przenoś wzrok naprzemiennie na skrajny punkt na suficie i na podłodze. Również na zmianę i w jak najszybszym tempie spójrz po 10 razy w górę i w dół.

To samo na ukos – spójrz, jak najszybciej potrafisz, 10 razy w prawy górny punkt na suficie na przemian z lewym dolnym punktem na podłodze. Identyczne ćwiczenie wykonaj po przeciwległej stronie.