Jak nie marnować jedzenia? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o tym, jak uniknąć wyrzucania żywności na śmietnik.

W Polsce na śmietnik trafia 9 mln ton jedzenia rocznie – nie tylko w sklepach, ale i w gospodarstwach domowych. W skali globalnej mówimy o 1,3 mld ton każdego roku. A przecież nadal nie brakuje – także w naszym kraju – ludzi, których nie stać na pełnowartościowe, zdrowe produkty. Co więcej, wyrzucanie przydatnego do spożycia jedzenia wyrządza także szkody ekologiczne (jeśli weźmiemy pod uwagę np. wysokie koszty produkcji mięsa).

Na szczęście przybywa inicjatyw mających na celu ograniczenie tego marnotrawstwa. Przykładem może być działalność Komal Ahmad, która założyła w USA organizację Feeding Forward. Jej podstawowym narzędziem jest platforma internetowa pozwalająca na oddanie zdatnego do spożycia jedzenia, które wolontariusze dostarczają potem np. do schronisk dla bezdomnych. W Polsce od wielu lat działają Banki Żywności, dzięki którym produkty spożywcze przekazane przez sklepy czy osoby prywatne trafiają do potrzebujących.

Jak zapobiegać marnowaniu żywności? I jak zadbać o to, by ta, której nie potrzebujemy, jeszcze się komuś przydała? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:

A to krótki film zachęcający do włączenia się w działania Banków Żywności:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o slow food, kooperatywach spożywczych, wpływie jedzenia na myślenie i miejskim ogrodnictwie, a także artykuły “Jedzenie na śmietniku” i “Wymiana resztkami stała się modna” oraz serwis NieMarnuję.pl.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 13 lutego po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!