Jak wychować psa? To podejście daje świetne efekty

Na łamach Animal Cognition pojawiła się publikacja poświęcona konkretnej metodzie dotyczącej wychowania psa. Naukowcy twierdzą, iż takie podejście do sprawy umożliwia ukształtowanie spokojnych, inteligentnych i dobrze współgrających z otoczeniem czworonogów.
Jak wychować psa? To podejście daje świetne efekty

Podobnie jak rodzice, tak i posiadacze psów często zadają sobie pytanie: jak wychować swoją pociechę, aby w odpowiednio sposób weszła w dorosłość? W tym przypadku chodzi o czworonogi: naukowcy zaprosili do udziału w eksperymencie 48 właścicieli psów, prosząc ich o wypełnienie ankiety dotyczącej stylu wychowania swoich zwierząt. Następnie wzięły one udział w trzech testach behawioralnych mających na celu ocenę przywiązania, a także interakcje między psami a ich właścicielami.

Czytaj też: Zagadka tych tajemniczych pingwinów rozwikłana! Wiemy, dlaczego porzucają jedno ze swoich jaj

Zauważyliśmy, że styl wychowania zwierząt domowych przewiduje wzorce zachowania i poznania psów. To ważne odkrycie, ponieważ sugeruje, iż właściciele psów, którzy poświęcają czas na zrozumienie i zaspokojenie potrzeb swoich pupili, częściej mają do czynienia z bezpiecznymi, żywotnymi psami.wyjaśnia Monique Udell z Oregon State University

Naukowcy wzięli pod uwagę trzy style wychowywania psów

Jakie style wychowania wzięto pod uwagę? Autorytatywny (wysokie oczekiwania, wysoka reaktywność), autorytarny (wysokie oczekiwania, niska reaktywność) i zezwalający (niskie oczekiwania, wysoka reaktywność). Z kolei testy behawioralne obejmowały to, jak pies reagował na swojego właściciela podczas bliskich interakcji; jak pies reagował, gdy obcy i jego właściciel zamieniali się miejscami; jak pies radził sobie z zadaniami, za samodzielne wykonanie których miał otrzymać smakołyk.

Czytaj też: Czym właściwie jest ten pierwotniak? Od poruszania ma nietypowy “wewnętrzny komputer”

Okazało się, że psy autorytatywnych właścicieli uzyskały najwyższy wskaźnik dotyczący przywiązania i cechowały się wysokim stopniem socjalizacji. Także one były w stanie samodzielnie wykonywać zlecone im zadania. Co ciekawe, wcześniej podobne wnioski wyciągnięto w przypadku ludzi: dzieci autorytatywnych rodziców częściej wykazują zachowania wynikające ze wsparcia, które otrzymują. Jak podsumowują autorzy nowych badań, jakość relacji pies-właściciel może być uznawana za istotny predyktor zachowania czworonoga we wszystkich trzech analizowanych domenach.