Jak wyglądają psychopaci? Ten jeden szczegół od razu rzuca się w oczy

Psychopaci są wśród nas i często ciężko jest ich rozpoznać, ale wkrótce może się to zmienić. Naukowcy wskazali na jeden szczegół zachowania, który u psychopatów przybiera inną postać niż u zwykłych ludzi.
Nie wszyscy psychopaci są mordercami /Fot. Pixabay

Nie wszyscy psychopaci są mordercami /Fot. Pixabay

Psychopatia (osobowość psychopatyczna) to zaburzenie o charakterze antyspołecznym, ale nie za każdym razem kończy się morderstwem. Nie każdy psychopata jest mordercą i nie każdy morderca jest psychopatą. W większości przypadków psychopaci dobrze radzą sobie w życiu i nierzadko zajmują wysokie stanowiska w pracy. Tylko niewielki odsetek osób z osobowością psychopatyczną ma problemy z prawem.

Czytaj też: Jak rozpoznać, czy spotykasz się z psychopatą?

Psychopatię charakteryzuje zespół deficytów afektywnych, takich jak bezduszność i brak wyrzutów sumienia, a także zachowania dysfunkcyjne, jak patologiczne kłamstwa i manipulacje. Nadmierną impulsywność i nieodpowiedzialność również często wykazują osoby pasujące do tej etykiety, chociaż czasami rozpoznanie psychopaty może być trudne ze względu na jego zdolność do ukrywania swoich aspołecznych cech.

Nowe badania wykazały, że osoby z wysokim poziomem cech osobowości psychopatycznej mogą mniej poruszać głową podczas rozmowy niż osoby pozbawione tych zaburzeń. Szczegóły opisano w czasopiśmie Personality and Individual Differences.

Psychopaci rzadziej ruszają głową?

Już wcześniejsze prace zidentyfikowały szereg zaskakujących znaków ostrzegawczych w mowie ciała psychopatów. Na przykład mężczyźni z wysokim poziomem psychopatii mają tendencję do wykonywania większej liczby gestów rękami niż mężczyźni z niższymi wynikami, a krótkie serie mrugania również powiązano z tym schorzeniem.

Czytaj też: Narcyzm mamy we krwi. Skąd się biorą zaburzenia z nim związane?

Stwierdzono, że ograniczenie ruchów głowy podczas wywiadów to kolejna potencjalna cecha charakterystyczna dla psychopatycznych mężczyzn, chociaż przeprowadzono bardzo niewiele badań na kobietach. Aby wypełnić tę lukę, autorzy badania sfilmowali wywiady kliniczne z 213 osadzonymi w więzieniu kobietami, podczas których wypełnili kwestionariusz dotyczący psychopatii, aby ocenić, w jakim stopniu każda uczestniczka spełnia kryteria tej diagnozy.

Psychopaci zachowują się inaczej niż normalni ludzie. Jak wykryć te różnice? /Fot. Pixabay

Następnie wykorzystano automatyczny algorytm wykrywania do monitorowania ruchu głowy każdej kobiety w każdej klatce wideo. Badacze odkryli, że kobiety z wyższymi wynikami w zakresie psychopatii miały tendencję do utrzymywania głowy nieruchomiej niż te z niższymi wynikami. Uczestnicy średnio spędzili 40 procent wywiadu z głową w “zakresie umiarkowanego ruchu” od jej średniej pozycji. Jednakże psychopatyczne kobiety przez większość wywiadu trzymały głowę w “zakresie minimalnego ruchu” od jej przeciętnej pozycji.

Spędzanie większej ilości czasu z głową w tym minimalnym zakresie ruchu było dodatnio skorelowane z wynikami psychopatii, podczas gdy czas spędzony w umiarkowanym zakresie był ujemnie powiązany z chorobą. Na podstawie tej obserwacji autorzy badania stwierdzają, że ich wyniki “pomagają zidentyfikować unikalny wzór dynamiki głowy charakterystyczny dla kobiet osiągających wysokie wyniki w zakresie psychopatii, w szczególności wykazujących bardziej nieruchome ułożenie głowy podczas wywiadu klinicznego”.

Ponieważ często trudno jest rozpoznać psychopatę na podstawie samego zachowania, badacze wyjaśnili, że zwracanie uwagi na sygnały niewerbalne może mieć “szczególne znaczenie przy badaniu konstelacji zachowań, które z natury są zwodnicze”.