Pierwszy etap przypomina trochę zakochanie. Wyzwanie ekscytuje, a my rośniemy we własnych oczach, będąc gotowi je podjąć. Jesteśmy pełni optymizmu, entuzjazmu, poziom motywacji przekracza dziesiątkę w skali 1–10. Wizualizujemy osiągnięty cel z sobą w roli głównej i towarzyszące mu emocje. Obiecujemy sobie, że będziemy solidni, zdyscyplinowani i dopniemy swego. Dlaczego więc część z nas zniechęca się i odpuszcza?

Mam wrażenie, że i tu sprawdza się porównanie z zakochaniem – jakbyśmy nagle przestali ufać własnemu sercu i odtąd wszelkie trudności i chwile zawahania zaczęli interpretować jako sygnał, że może lepiej się wycofać, bo pewnie i tak nic z tego nie będzie, zamiast przyjąć do wiadomości, że kryzysy są po prostu częścią drogi i doświadczają ich wszyscy.

Ich przeżywanie zawsze wiąże się z jakąś zmianą w życiu. Musimy robić coś inaczej niż dotąd, czyli wychodzimy ze swojego znanego, bezpiecznego świata. To z jednej strony ekscytuje, ale z drugiej może rodzić obawę, bo stawia nas w nowych, nieznanych sytuacjach. Pojawiają się stres, niepewność, czasem niepowodzenia, co może skutkować chęcią powrotu do świata przyzwyczajeń, wygodnego jak stare kapcie. Tylko czy na pewno tego chcemy?

Im lepiej wiemy, co może się wydarzyć po drodze, tym lepiej możemy się na to przygotować. Sprawdź, co cię rozprasza w drodze do celu i jak możesz sobie z tym poradzić.

 

1. SPRECYZUJ SWÓJ CEL

Najtrudniej jest osiągnąć coś, co nie zostało dokładnie określone. Nie mając jasnej wizji tego, do czego dążymy, obniżamy swój poziom motywacji. To trochę tak, jak chcieć wygrać bieg, którego meta tonie gdzieś we mgle. Nie wiadomo, jaką przyjąć taktykę, jak rozłożyć siły podczas biegu. Nie wiadomo nawet, kiedy przebiegniemy linię mety. Chcę mieć więcej czasu dla siebie/dla rodziny, chcę mieć lepszą pracę – to przykłady takich niedookreślonych celów. Pomyśl konkretnie, co dla ciebie oznacza więcej czasu: ile weekendów w miesiącu, ile popołudni w tygodniu?

Określ swój cel:

Określ dokładnie, czego chcesz.
Np. jeśli ma to być lepsza praca, określ pięć głównych kryteriów, które ma spełniać.