Jaki gatunek zwierząt żywi się krwią?

Wśród ssaków jedynymi zwierzętami żywiącymi się wyłącznie krwią są nietoperze z podrodziny zwanej właśnie wampirami (Desmodontinae).

Są to niewielkie zwierzęta (300 gramów wagi), bardzo przy tym zwinne: świetnie latające, skaczące, biegające. Mają od 20 do 26 bardzo ostrych zębów, które doskonale przecinają skórę (wbrew stereotypom rzadko na szyi – wtedy mogłyby zostać łatwo wykryte). Ślina wampirów zawiera środek przeciw krzepnięciu krwi oraz substancję znieczulającą. Ponieważ we krwi prawie nie ma tłuszczu, nie nadaje się ona do robienia zapasów energetycznych – nietoperz-wampir musi wiec pic codziennie. Na swoje szczęście wampiry są altruistami i dzielą się miedzy sobą zdobyta krwią – jeżeli jakiemuś osobnikowi nie udało się polowanie, inny wampir wypluwa nieco krwi, której jeszcze nie strawił i dzieli się z nieudacznikiem. Patrząc na nietoperze- wampiry, łatwo dostrzeżemy kolejne powody, dla których ludzie nie mogliby żywic się wyłącznie krwią innych ludzi. Nietoperze, ważące około 300 gramów wypijają 25 mililitrów krwi dziennie. Znaczy to, ze człowiek o wadze 60 kg (zakładamy, ze jako wampir byłby raczej szczupły) musiałby wypijać 5 litrów krwi. Czyli tyle, ile jest w organizmie przeciętnej dorosłej osoby. Ponieważ ofiara nie żyłaby juz po utracie ok. trzech litrów krwi (i krew przestałaby wtedy płynąć), prawdziwy wampir musiałby zabijać dziennie dwóch ludzi, aby przeżyć – raczej nie uszłoby mu to na sucho.

Nietoperze-wampiry żerują na zwierzętach znacznie od siebie większych, więc mogą pozostać przez nie niezauważone (jeśli ich nie przegonić, ssą nawet cztery godziny). Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek nie zauważył wampira-człowieka wypijającego mu krew.