Takie kobiety plotkują najwięcej. Można się było tego spodziewać

Kobiety, które dużo plotkują, są kierowane zazdrością i niską samooceną. Niby wiedzieliśmy to od zawsze, ale nowe badania nie pozostawiają już żadnych złudzeń.
Plotkujące kobiety – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Plotkujące kobiety – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Choć plotki budzą pejoratywne skojarzenia, szczególnie gdy wydajemy krzywdzące opinie o innych lub naruszamy ich prywatność, wcale nie muszą być złe. Każdy od czasu do czasu skomentuje wygląd lub zachowanie drugiej osoby, choć od takiego zachowania łatwo się uzależnić.

Czytaj też: Kobiety potrzebują mniej ćwiczeń niż mężczyźni. To potwierdzone

Naukowcy uważają, że plotkowanie to umiejętność społeczna, a nie wada charakteru, ale granica między jej nadużywaniem jest bardzo cienka. Wykazano, że to kobiety mają większą skłonność do plotkowania niż mężczyźni – bardziej je to cieszy i są w stanie skupić na tym całą swoją uwagę. Najnowsze badania jednoznacznie wskazały, które kobiety plotkują najwięcej.

Mężczyźni plotkują równie dużo co kobiety, ale inaczej

Naukowcy z Beijing Normal University poprosili 190 kobiet w wieku 23-35 lat o ocenę na skali własnego piękna fizycznego i poczucia własnej wartości. Następnie zostały losowo dobrane w pary, aby oglądać zdjęcia kobiet ocenionych jako mało lub bardzo atrakcyjne. Uczestniczki poproszono o wyobrażenie sobie siebie w grupie społecznej z “docelowym” mężczyzną oraz wskazanie kobiety, która zbliżała się do danego mężczyzny w grupie.

Czytaj też: Mężczyźni wąchający kobiece łzy zachowują się w nieoczekiwany sposób

Uczestniczki badania oceniły swoją zazdrość na skali, po czym przedstawiano im negatywne informacje na temat różnych kobiet i proszono o ocenę prawdopodobieństwa udostępnienia tych informacji w różnych kontekstach społecznych. Analiza wykazała, że uczestniczki częściej rozpowszechniały negatywne informacje na temat innych wśród swoich przyjaciół. Dodatkowo, im atrakcyjniejsza była dana kobieta, tym częściej o niej plotkowano.

Plotki są domeną kobiet, często tych o niskiej samoocenie /Fot. Unsplash

Z badania wynika także, że młode kobiety, które miały do czynienia z pięknymi fizycznie potencjalnymi konkurentkami, częściej odczuwały romantyczną zazdrość i przekazywały swoim przyjaciołom niekorzystne informacje, które mogłyby zaszkodzić reputacji tych konkurentek w sferze seksualnej. Ponadto kobiety o niskiej samoocenie częściej odczuwały wyższy stopień romantycznej zazdrości i dzieliły się niekorzystnymi informacjami z innymi.

Niedawne badanie wykazało, że mężczyźni plotkują równie dużo co kobiety. Robiąc to, wcale nie zachowują się jak dżentelmeni, są bezpośredni i karcący, często znacznie bardziej niż kobiety. Najczęstszym miejscem plotek wśród mężczyzn nie są jednak puby czy kluby, a przestrzenie biurowe. Eksperci sugerują, że plotki umożliwiły kobietom rywalizację w sposób niezagrażający fizycznie, natomiast mężczyznom pomogły zbudować pewność siebie.

Wbrew pozorom, plotki często niosą ze sobą szereg korzyści. Mogą dostarczyć ludziom przydatnych informacji na temat tego, czy dana osoba nadaje się do interakcji, czy lepiej omijać ją łukiem. Poprzez plotki można także ostrzec innych o potencjalnych problemach i zmniejszyć ryzyko, że staną się one ofiarami tego samego oszustwa. Plotki mogą także pomóc złagodzić stany lękowe. W eksperymencie przeprowadzonym na University of California w Berkeley naukowcy odkryli, że obserwowanie, jak ktoś źle się zachowuje, niepokoi nas, ale lęk był mniejszy, jeżeli podzielimy się obserwacjami z innymi.