Jakie ryby kupować na Święta?

Nadchodzą święta, w które zjadamy najwięcej ryb w roku. Zgodnie z tradycją dania rybne licznie pojawią się na polskich stołach. Organizacja ekologiczna WWF Polska przypomina, jakie ryby możemy kupować, a jakich, ze względu na nadmierne połowy i niską liczebność, należy unikać.

– Każdy z nas może sprawdzić w łatwy sposób, jakie gatunki ryb możemy aktualnie kupować – tłumaczy Piotr Prędki z WWF Polska. Wystarczy wejść na stronę ryby.wwf.pl, gdzie znajduje się poradnik rybny WWF. 

  • Zielonym światłem oznaczone są gatunki, które można kupować bez obaw. Ich populacje nie są przełowione. 
  • Gatunki oznaczone na żółto to te, o których wiadomo niewiele lub których hodowla szkodzi środowisku. Dlatego ekolodzy zalecają ograniczenie ich spożycia. 
  • Na czerwono zaznaczone są gatunki, których populacje są nadmiernie eksploatowane. Przez jakiś czas powinniśmy unikać ich kupowania, aby dać im szansę na odbudowę.

W tym roku bez obaw możemy kupować karpia, dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego, szprota i śledzia. Szczególnie cieszy ten ostatni – dotychczas śledź znajdował się na żółtym świetle w poradniku rybnym. Poprawa stanu populacji sprawiła, że w tym roku możemy jeść śledzia bez wyrzutów sumienia. Unikać powinniśmy najbardziej popularnych gatunków, których poławia się najwięcej m. in. dorady, halibuta, soli i węgorza. Stan ich populacji jest bardzo niski i mogą zniknąć z mórz i naszych stołów..  Unikajmy także zakupu pstrąga tęczowego, tuńczyków i flądry które są z żółtym światłem.

Każdy z nas konsumuje średnio 11,5 kg ryb rocznie, co oznacza, że łącznie polscy konsumenci zjadają rocznie prawie pół miliona ton ryb. Warto pamiętać, że od naszych codziennych decyzji zależy, jakie gatunki znajdą się na liście tych najczęściej kupowanych. To z kolei decydować będzie o tym, jakie ryby będą łowić rybacy. Kupujmy gatunki, które poławiane są w sposób odpowiedzialny, a tym, które aktualnie są przełowione dajmy szansę na odbudowę, aby w przyszłości móc cieszyć się ich smakiem. To od naszych codziennych decyzji konsumenckich zależy stan światowych populacji ryb.

Na stronie ryby.wwf.pl znajdują się także informacje o certyfikacje zrównoważonego rybołówstwa MSC. Ryby i produkty rybne oznaczone tym niebieskim znakiem zostały pozyskane w sposób, który nie szkodzi środowisku i nie zagraża przetrwaniu populacji ryb. Wszystkie gatunki ryb, oznaczone znakiem MSC możemy kupować bez obaw, nawet jeśli są na innym świetle niż zielone.

Jaka ryba na Święta? To Twój wybór!