Janet Jackson i niszczycielska piosenka. Ten utwór siał spustoszenie wśród komputerów

Jak wynika z udostępnionych niedawno informacji, piosenka Janet Jackson z 1989 roku wywołała szereg problemów z funkcjonowaniem dysków twardych w starszych komputerach.
Janet Jackson i niszczycielska piosenka. Ten utwór siał spustoszenie wśród komputerów

Luka w zabezpieczeniach, znana jako CVE-2022-38392, powodowała problemy z niektórymi laptopami z 2005 roku. Miało to związek z problematycznym rezonansem wywołanym przez częstotliwość piosenki Rhythm Nation. Jak wyjaśnia związany z Microsoftem Raymond Chen, pewien producent komputerów odkrył, że odtwarzanie teledysku do piosenki autorstwa Janet Jackson powodowało awarie, a z czasem okazało się, iż problem nie dotyczy tylko jednej firmy.

Czytaj też: GIOŚ mówi, że wartości PEM sa w normie. Czy po sytuacji na Odrze nadal im wierzymy?

Odtwarzanie teledysku na jednym laptopie powodowało awarię komputera znajdującego się w pobliżu, mimo że ten drugi laptop nie odtwarzał teledysku! Okazuje się, iż piosenka zawierała jedną z naturalnych częstotliwości rezonansowych dla modelu dysków twardych 5400 rpm do laptopów, których używali oni i inni producenci. dodaje Chen

Rezonans występuje, gdy dźwięk wytwarzany przez dany obiekt drga z tą samą częstotliwością, co fale dźwiękowe pochodzące od innego obiektu. I choć w przypadku współczesnego sprzętu zjawisko to nie powinno prowadzić do problemów, to starsze komputery miały z nim nieco więcej problemów. Te udało się rozwiązać poprzez dodanie niestandardowego filtra, który wykrył i usunął problematyczne częstotliwości podczas odtwarzania dźwięku.

Czytaj też: Zewnętrzne panele słoneczne zyskały mocną konkurencję. Ta inwestycja otwiera nową epokę!

Co ciekawe, w 2017 roku badacz bezpieczeństwa Alfredo Ortega zademonstrował, jak odtwarzanie dźwięków o częstotliwości 130 Hz może sprawić, że dysk twardy przestanie niemal całkowicie reagować na polecenia. W podobnym okresie naukowcy z uniwersytetów Princeton i Purdue opublikowali badania wyjaśniające jak fale akustyczne skierowane na dyski twarde mogłyby posłużyć do zakłócania pracy komputerów, bankomatów czy kamer przemysłowych.