Japonia przetestowała potężną broń na morzu. Historia pisze się na naszych oczach

Japonia jest pierwszym krajem na świecie, który z powodzeniem przetestował działo szynowe na platformie morskiej. Ta broń może pomóc w przechwytywaniu wrogich rakiet hipersonicznych i stać się ważnym elementem obrony regionu.
Działo szynowe podczas testu

Działo szynowe podczas testu

Agencja ds. Zakupów, Technologii i Logistyki (ATLA) japońskiego Ministerstwa Obrony pomyślnie przeprowadziła test wystrzału z działa szynowego (tzw. railgun) z platformy pływającej. Próba ogniowa przeprowadzona we współpracy z Japońskimi Morskimi Siłami Samoobrony (JMSDF), stanowi znaczący krok naprzód w dążeniu Japonii do uzyskania wyrafinowanych zdolności obronnych. Nie ujawniono konkretnych informacji na temat nowej broni, ale wiadomo, że był to pierwszy taki test na świecie. 

Ta broń powstaje już od lat

To przełomowe wydarzenie jest konsekwencją podpisania przez kwaterę główną JMSDF dystryktu Yokosuka w styczniu 2023 r. kontraktu o wartości 10,8 mln jenów z bliżej nieokreśloną firmą (prawdopodobnie Japan Steel Works) na “tymczasowe wyposażenie działa elektromagnetycznego kal. 40 mm dla statku w ramach prac dochodzeniowych”, co postrzegano jako kolejny krok ATLA w pracach nad działem szynowym. Teraz opublikowano materiał wideo, który przedstawia tę broń w akcji.

Działo szynowe to broń elektromagnetyczna, która może strzelać pociskami z prędkością około 7 Machów, czyli siedmiokrotnie większą od prędkości dźwięku, w ruchome cele, takie jak statki, rakiety i samoloty. Japończycy od dawna chcieli połączyć swój system dział szynowych z rakietami dalekiego zasięgu, aby zwiększyć swoją zdolność do przechwytywania celów powietrznych.

Czytaj też: Działo szynowe trafi do europejskiej armii. Tych pocisków nic nie zatrzyma

Rozwój i testy działa szynowego następuje w czasie, gdy Tokio zastanawia się, jak odpowiednio przeciwstawić się zagrożeniu stwarzanemu przez broń hipersoniczną opracowaną przez Chiny, Koreę Północną i Rosję. Mając na uwadze prawdopodobieństwo przyszłego konfliktu, Japonia wzmacnia swoje zdolności obronne i zwiększa gotowość wojskową. Obejmuje to plany przyspieszenia zamówień na rakiety Tomahawk, zbudowanie rakiet dalekiego zasięgu i zdobycie zdolności atakowania baz wojskowych przeciwnika w obliczu utrzymującego się zagrożenia ze strony coraz bardziej agresywnych Chin. Kluczowym elementem ma być system dział szynowych, który ma przede wszystkim zniechęcać do wystrzeliwania rakiet, a nie do ich przechwytywania. Prace nad tą technologią rozpoczęto w 2016 r., a teraz można zobaczyć pierwsze efekty.

Według oficjalnie ujawnionych informacji, prototyp działa waży 8 ton, a lufa armaty ma długość 6 metrów. Podczas testów w 2018 r. ujawniono, że działo wystrzeliwuje pociski z prędkością 2297 m/s, czyli 6,5 Macha, nadając im energię ok. 5 MJ (megadżuli). Teraz przetestowane działo jest lepsze pod każdym względem, ale nie wiadomo, czy zbliża się ono do pożądanej przez Japończyków energii oscylującej wokół 20 MJ na pocisk. 

Eksperci wojskowi uważają, że działa szynowe z pewnością byłyby pożądaną opcją do celowania w różnorodne zagrożenia powietrzne na morzu, w tym nadlatujące hipersoniczne rakiety manewrujące, a być może nawet hipersoniczne rakiety balistyczne, biorąc pod uwagę prędkości, z jakimi można z nich wystrzeliwać pociski. Nie wiadomo, na jakich okrętach Japończycy będą montować przyszłe działa szynowe.